Belföld

A választásokon múlik az önkormányzatok megítélése?

Veres János pénzügyminiszter kijelentette: az önkormányzatok megítélése és támogatása attól függ, a térségen belül milyen választási eredmény születik. A filozófus szerint az MSZP-ben a lobbizás már hagyomány.

Tizenöt Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei polgármester levélben fordult Sólyom Lászlóhoz Veres János korábban, a Fidesz által már kifogásolt nyilatkozata miatt – áll a nagyobbik ellenzéki párt közleményében. A polgármesterek arról tájékoztatják a köztársasági elnököt, hogy Veres János pénzügyminiszter, az MSZP szabolcsi elnöke április 14-én helyi polgármesterekkel tartott tanácskozásán többek között azt mondta: “Végigjártam a körzet településeinek most már mindegyikét, valamennyi települési vezetővel, akivel szóba lehet állni azzal én beszéltem – vannak néhányan akivel nem lehet szóba állni. (…) Mindenki azt mondja, hogy a következő körben a választások eredményeként kialakuló települési támogatottság legyen a meghatározója annak, hogy milyen módon viszonyulunk a településekhez. Az, hogy egyes térségek ezen belül hogy fognak majd részesedni, azon fog múlni, hogy a térségeken belül milyen választási eredmény születik.”

A levél megfogalmazói a területfejlesztésről és területrendezésről szóló törvény figyelmen kívül hagyására, a jogállamiság alapvető elvének „teljes semmibevételére”, a polgármesterek megfenyegetésére, valamint a demokrácia és esélyegyenlőség súlyos megsértésére hivatkozva arra kérik Sólyom Lászlót, hogy „védje meg azon települések polgárait, ahol az alkotmányos jogukkal élve az állampolgárok nem a hatalom igényeit kiszolgálva, hanem saját lelkiismeretükre és meggyőződésükre hallgatva szavaznak”.

A polgármesterek nem éreztek fenyegetést

Szerdán tíz, az említett április 14-i találkozón részt vett polgármester nyílt levelet intézett a Fidesz vezetőihez, amelyben felháborítónak nevezik és visszautasítják, hogy a Fidesz felhasználja a nevüket lejárató kampányához. „A beszélgetésen részt vevők pontosan értették Veres János szavait, amelyek semmilyen nyomásgyakorlást nem tartalmaztak” – áll az MTI-hez eljuttatott közleményükben. Ugyancsak szerdán Veres János pénzügyminiszter megjegyezte: a politikában és a politikai nyilatkozatokban eléggé szokásos gyakorlat az, hogy „nyíltan kimondjuk azt, amit gondolunk”. A rendezvényen jelen lévő polgármesterek többsége az ott elhangzottakat egyáltalán nem találta sem fenyegetőnek, sem sértőnek. A rendezvényen egyetlen egy ember fejtette ki, hogy ő most meg van lepődve, aki azután a felvételt is csinálta a beszélgetésről – mondta a miniszter.

Ki mondta, amit ki szoktak mondani

Az említett tanácskozásról hangfelvétel született, melynek inkriminált részletét idézte több médium is, többek között a Magyar Televízió Az Este című műsora, melynek szerda esti vendége Veres János pénzügyminiszter volt. A riporteri szembesítő kérdésére reagálva a pénzügyér megismételte a magnószalagon hallható kijelentését, saját ellenzéki tapasztalataira hivatkozva is leszögezte: egy település lehetőségei szorosan összefüggnek a vezető politikai pártállásával. Ezután kijelentette, hogy a polgármesterek akár el is dönthetik a választás kimenetelét befolyásuk révén, magyarázatot azonban nem fűzött állításához.

Tamás Gáspár Miklós filozófus a FigyelőNetnek az esettel kapcsolatban elmondta, hogy amiről Veres pénzügyér beszél, az Magyarországon a parlamentarizmus fennállása óta létezik. Veres, mikor azért lobbizik a polgármestereknél, hogy segítsék az MSZP jelöltjét, nem csak a szocialista párt pozícióját erősíti, hanem saját klikkjének pozícióit is a párton belül; minél erősebb helyzete a régióban, annál erősebb a pártban. Ez nem jó – folytatta Tamás Gáspár Miklós – mert véleménye szerint így a kormánypárt óhatatlanul a helyi lobbik hálózatává válik; a szocialista pártban a lobbizás kilencven óta gyakorlat, mára már hagyomány. Ez már csak azért sem tisztességes a filozófus szerint, mert a képviselő az ország érdekeinek védelmére esküszik fel, nem pedig egy régióéra, tehát részérdekek érvényesülnek. Hangsúlyozta azonban, hogy a lobbizás a magyar választási rendszer egyik következménye, hiszen Magyarországon egyéni jelöltekre is szavazunk. Tamás Gáspár Miklós szerint Veres János televízióban tett kijelentésével a fenti magyar hagyományról beszélt, miközben kettős üzenetet fogalmazott meg. Egyrészt üzent a választóknak, tessék rá, illetve az MSZP-re szavazni, különben pórul járnak, emellett pedig erődemonstrációt tartott Gyurcsány Ferencnek.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik