Orbán szerint a Fidesz „ezerszínű szövetség”, a sokféle nézet megfér egymással, hiszen képviselőik közös cél érdekében fognak össze. A lényeg az, szerinte, hogy a párt „tőkesúlya” középre mutat. „Szeretném, hogy a liberálisok mind nagyobb számban otthont találjanak ebben a pártban. Vitáinkat a táboron belül folytassuk, úgy, hogy mindig tiszteletben tartjuk azokat, akik számos vonatkozásban nem értenek velünk egyet” – fejtette ki.
A hvg.hu felvetését, miszerint ki akarná vonni magát a demokratikus intézmények ellenőrzése alól, Orbán határozottan cáfolta. Úgy fogalmazott, szeretné, ha a parlament újra nagy, komoly, távlatos viták színhelye lenne, „ahol nem letudjuk a demokráciát, hanem egyre inkább kiszélesítjük.” Hozátette azonban, hogy a parlament fontos, de csak egyik eszköze a demokráciának. Mint mondta, „a demokráciát nem lehet bezárni a parlamentbe, nem lehet 400 ember magánügyévé tenni. Elég megnézni Franciaországot, ahol a legkülönbözőbb témában konzultálnak a politikusok a néppel a parlamenten kívül is. Ahogy járom az országot, egyre inkább tudatosul bennem, hogy a politika milyen mértékben idegenedett el a közemberektől. Amiért a 80-as években harcoltunk, a demokrácia eszménye, ijesztően messze sodródott a mai politikától. Ezért próbáltuk visszaállítani a közvetlen népképviselet formáit, ezt szolgálta a Nemzeti Konzultáció, az országépítő találkozások.”
Orbán Viktor szerint mostanra az MSZP is rájött arra, hogy a demokrácia nem pusztán a parlamenti vitákat, néhány népszavazást, a négyévenkénti parlamenti választást jelenti, ők is az utcára hívják híveiket. „Ez némi elégtétellel tölt el” – tette hozzá.
A külpolitikai kérdésekkel kapcsolatban a Fidesz miniszterelnök-jelöltje kifejtette, hogy számukra a biztonság a legfontosabb, és ezt egyedül Amerika tudja garantálni. Éppen ezért az Egyesült Államokkal a lehető legjobb viszonyra fognak törekedni. „Tudjuk, látjuk, értjük, Európában kialakult egyfajta Amerika-ellenesség, különösen az értelmiségi világban. Ennek lenyomatai nálunk is megtalálhatók. De nem szabad fejünket a homokba dugni: Európának ma sincs egységes biztonságpolitikája. Az USA beavatkozása nélkül déli határainkon talán még mindig harcok folynának, veszélyeztetve többek között az ott élő magyarokat is.” – mondta Orbán.
Ami a Kárpát-medencei térséget illeti, a Fidesz a határon túli magyarokban erőt, energiát, nem pedig problémát lát. Bár vannak jó példák Orbán szerint, így a Mol és az OTP határon túli vállalkozásai, azért a magyar „multik” egyelőre csak szárnyaikat próbálgatják – mondta.
A globalizmusról szólva Orbán azt mondta, hogy „lehet érzelmileg viszonyulni, lehet szeretni, nem szeretni, de létezik, ezért számolni kell vele. A szembenállás nem jó politika, inkább az előnyeit kellene kihasználni. Másrészt viszont nem feltétlenül szükséges, hogy mi legyünk az Európa Unió balekjai.”