A negyvenezres megyei jogú város életét a választások előtt jelentősen meghatározza a helyi MSZP-szervezeten belül kialakult válság. Mivel Salgótarjánban hagyományosan nagyon erősek a baloldali pártok (Nógrád megye székhelyén még a Munkáspárt is mindig jelentős sikereket könyvel el), az országgyűlési választásokon szinte biztosra vehető a szocialisták győzelme. Az MSZP azonban közel sem egységes a városban.
A helyzet akkor vált teljesen egyértelművé, amikor a jelenleg harmadik polgármesteri és első országgyűlési képviselői ciklusát töltő Puszta Béla 2005. szeptember 13-án kilépett a párt helyi szervezetéből. Ezzel mindenki úgy gondolta, eldőlt a hatalmi harc és a párt után a városban is helyreáll az egyensúly. Csakhogy mindez nem így történt.
Két dudás egy testületben
A Nógrád Megyei Hírlap cikkei szerint a 2002-es parlamenti választásokig minden a legnagyobb rendben volt a salgótarjáni polgármester és a párt megyei vezetése között. Ez utóbbi élén akkor Boldvai László, az MSZP korábbi pénztárosa ült. A politikus neve a Tocsik-ügyben vált ismertté, a bíróság azonban felmentette a vádpontok alól.
Az előző választásokkor azonban – éppen megtépázott hírneve miatt – Medgyessy Péter miniszterelnök-jelölt kérésére Puszta Béla indult és nyert MSZP-s egyéni képviselő-jelöltként Boldvai helyett. Ezt követően folyamatosan romlott a viszony kettejük között, sőt többször előfordult, hogy egymást túllicitálva nyilvánultak meg bizonyos beruházások és várospolitikai kérdések kapcsán.
A helyzeten tovább rontott, amikor a 2002-es helyhatósági választások után a megyei közgyűlés elnöki székébe szintén MSZP-s politikus, a Boldvaihoz közel álló Dóra Ottó került (korábban Fideszes politikus volt a megyei közgyűlés vezetője).
A Medgyessy-kormány lemondása utáni időszak tette teljesen egyértelművé a kettészakadást, hiszen míg Boldvai Gyurcsány Ferencet, addig Puszta Béla Kiss Pétert támogatta. Az igazsághoz persze hozzátartozik, hogy nyíltan soha egyikük sem támadta a másikat, próbálták – talán éppen a város stabilitása miatt – fenntartani a nyugalom látszatát.
Kiszorítva
Tavaly márciusban nagy megdöbbenést keltett a hír, hogy a polgármester bejelentette: 2006-ban nem indul országgyűlési képviselőként. Hozzátette azonban: továbbra is polgármesterként szeretne dolgozni. Ekkor egyébként már MSZP-közeli források tudni vélték: a megyei szocialista vezetés Dóra Ottót látná szívesen a salgótarjáni polgármesteri székben.
Érdekes, hogy a hivatalos indoklás az volt, hogy a két feladatkört – tehát a polgármesterséget és képviselőséget – Salgótarján helyzetében összeegyeztethetetlennek tartotta, dacára annak, hogy ez országszerte bevett szokás. „A képviselői tisztséget a ciklus végéig ellátom, míg polgármesterként a lehető legnagyobb eredménnyel szeretnék Salgótarjánért dolgozni. Szem előtt tartottam, hogy segítsem a párt jelöltállítási folyamatát, de a döntés teljes egészében az enyém, nem nyomás hatására született” – nyilatkozta a döntést követően Puszta Béla. A bejelentéskor egyébként már tudni lehetett, az MSZP egyébként sem őt jelölné képviselőnek, ez később pedig bizonyosságot is nyert: az MSZP Boldvai Lászlót indítja 2006-ban.
Egy pártban az ellenséggel
A pártszervezet és Puszta Béla között az ellentét a december 16-i közgyűlésen éleződött ki igazán: egy városfejlesztési ügy – az úgynevezett Garzonház – tárgyalása során az elnökség álláspontját képviselő Kovácsné Czene Csilla alpolgármester annak ellenére nyújtott be szóban módosító indítványt, hogy arról a polgármesterrel előzetesen egyeztetett volna. A városvezető – mivel az alpolgármesteri szerepkörrel összeegyeztethetetlen szerepet vállalt – lemondásra szólította fel Kovácsnét, s megvonta hatáskörét. A köztudottan Boldvaihoz közel álló alpolgármester ennek nem tett eleget, s – mint a Nógrád Megyei Hírlap írta – politikai ámokfutásnak minősítette Puszta Béla döntését. Mindez oda vezetett, hogy 2005 decembere óta a volt szocialista polgármester a helyi SZDSZ- és Fidesz-frakciók segítségével visz keresztül javaslatokat, az MSZP ellenében.
Izgalmas helyhatósági választások jönnek
Izgalmas lesz tehát a 2006-os polgármester-választás, feltéve, ha a polgármester kitart és függetlenként megméreti magát az MSZP jelöltjével szemben. A győzelem kétesélyes, hiszen Puszta Béla nagyon népszerű a városban. Nem mondható el ugyanez a szocialista képviselő-jelöltről, Boldvai Lászlóról. A tarjániak ugyanis azért drukkolnak Boldvai győzelméért, mert ha Budapesten végzi képviselői munkáját, talán kevesebb időt tölt majd a nógrádi megyeszékhelyen.