Belföld

Újabb román eredetű cianid szennyezés a Tiszán

Várhatóan hétfőn reggel ér magyar területre a Tiszába került cianid tartalmú szennyezés - közölte Rakics Róbert, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium helyettes államtitkára vasárnap este.

A román hatóságoktól vasárnap értesültünk arról, hogy az előző napon cianid tartalmú folyadék vagy zagy került a Csiszla-patakba, onnan pedig a Tiszába ömlő Viso folyóba – közölte a minisztériumi vezető. A szennyezés helyszíne – a borsabányai zagytározó – mintegy 70 kilométerre van a Tiszától. A helyettes államtitkár elmondta: a román hatóságok azt közölték, hogy már helyreállították az üzemzavart. Arról is tájékoztattak, hogy a víz nehézfém tartalmában nincs emelkedés, a cianid tartalom a normális szinthez képest megemelkedett, de a helyi illetékesek szerint nem érte el a határértéket. Hozzátette, a romániai illetékesek a magyar hatóság sürgetése ellenére sem adtak mérési eredményeket arra hivatkozva, hogy még folynak a vizsgálatok.

A szennyeződés vasárnap dél körül elérte az ukrán határt, az ukrán vízügyi hatóságok azonban csak hétfőn reggelre ígértek mérési eredményeket.

A magyar határt várhatóan hétfőn reggel 8 óra körül Tiszabecsnél éri el a szennyeződés. A vízügyi felügyelőség a helyszínen vett minták mérési eredményei alapján dönt a további szükséges lépésekről. Ha valóban határérték alatti volt a szennyeződés mértéke a kis mellékfolyókban, akkor a Tiszában már nem okoz semmilyen problémát – tette hozzá a helyettes államtitkár.

A Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei környezetvédelmi és vízügyi hatóságok felkészültek a határokon túlról érkező folyók vizének fokozott ellenőrzésére, hétfő reggeltől kétóránként vesznek majd mintát a Tiszán és a Szamoson. A mintavételező gátőrök rendelkeznek gyorsteszttel is az azonnali vízelemzéshez, így baj esetén megtehetik a halaszthatatlan kárelhárítási intézkedéseket.

A prefektus szerint nem súlyos az eset

Böndi Gyöngyike, Máramaros prefektusa – a kormány megyei képviselője – az MTI érdeklődésére vasárnap elmondta: műszaki meghibásodás miatt kerülhetett a cianidmaradékos víz a Csiszla-patakba, onnan pedig a Tiszába ömlő Viso folyóba. A prefektus felhívta a figyelmet, hogy a mostani eset korántsem olyan súlyos, mint a korábbi tiszai ciánszennyezés. Kisebb ökológiai baleset történt, a folyóban csupán a kisebb halak pusztultak el – mondta Böndi Gyöngyike, emlékeztetve, hogy egy műszakilag elavult bányáról van szó. Nem tömény cián került a folyóvízbe, hanem többféle szert, így nátriumcianid-maradékot is tartalmazó folyadék – fűzte hozzá.

Öt éven belül harmadjára

Ugyanebből a romániai térségből öt éven belül most harmadszor érkezik veszélyes szennyezés a Tiszába. 2000 márciusában, alig néhány hónappal a Tiszát ciánnal megmérgező nagybányai Aurul bányatárságnál történt baleset után Borsabányánál hegyomlás miatt átszakadt egy zagytározó gátja és 20-40 ezer tonnányi nehézfémet tartalmazó szennyvíz folyt ki. Legutóbb 2004 szeptemberében történt baleset: a borsabányai bányaművek kezelésében lévő 600 milliméter átmérőjű, az ülepítő medencébe nehézfémeket tartalmazó zagyot szállító vezeték tört el a Csiszla-patak kereszteződésénél.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik