A kormány rendelete értelmében az intézménynek összesen 110 millió forintot meghaladó maradványt kell képeznie – mondta a főigazgató az MTI-nek, érzékeltetve, hogy a fedezete jórészt a Munkácsy-kiállítás sikere nyomán keletkezett bevételnek köszönhető.
A Munkácsy a nagyvilágban című, augusztusban bezárt kiállítás teljes bevétele 180-190 millió forint körülire tehető, ebből a megrendezés költsége 100 milliós nagyságrendű volt.
A főigazgató ugyanakkor elmondta, bár a maradványt jövőre a közlések szerint visszakapják, legalább ugyanekkorát kell majd képezniük.
Az “igazi problémát” véleménye szerint a jövő évre tervezett költségvetési támogatásuk mértéke jelenti. Bár a bérkeret az eddig a Ludwig Múzeumnak helyet adó “A” épület “belépésével” kissé emelkedik, hiszen valamelyest bővül a létszám, a dologi költség nominálisan csökken az ideihez képest – mondta konkrét számokat nem említve.
Mint hozzátette, kiállítási tervük ebben a helyzetben “nagyon nehezen lesz tartható”, ugyanakkor két tervezett nagy kiállításuk nem kerül veszélybe. A Matisse magyar tanítványai jövő tavasszal, a Százéves a magyar plakát című tárlat ősszel nyílik meg.
Bereczky Lóránd, aki 1982 óta vezeti az intézményt és mandátuma 2009-ig szól, felhívta a figyelmet arra, hogy nem a 360 ezer látogatót elért Munkácsy-kiállítás volt a legsikeresebb bemutatójuk: 1983-ban a Mátyás és a magyarországi reneszánsz című tárlat mintegy ötszázezer érdeklődőt vonzott a Magyar Nemzeti Galériába.