Belföld

Visszavonták a parlagfű-törvényt

A civil szervezetek tiltakoznak, mivel szerintük a törvény nagyon fontos és jól előkészített volt.

A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) által kidolgozott parlagfű elleni védekezésről szóló törvénytervezetet azt követően vonta vissza Németh Imre miniszter, hogy az Országgyűlés Parlagfű-mentes Magyarországért eseti bizottsága azt vitára alkalmatlannak ítélte. A törvény az elmúlt évek tapasztalatai alapján teremtett volna olyan jogszabályi környezetet, amely segíthette volna a parlagfű elleni küzdelmet. A tervezet szerint a tulajdonosok kötelezettsége lett volna az irtás, amit egyrészt meggyőzéssel, másrészt kényszer alkalmazásával lehet elérni – mondta Berczi Norbert, az agrártárca helyettes államtitkára.







Műholdas felderítés

A Földmérési És Távérzékelési Központ  (FÖMI)növénymonitoring rendszere adta az ötletet, hogy a parlagfűvel különösen fertőzött területeket ezel a módszerrel derítsék fel. A rendszer előnye hogy pontos, már korai fázisban ki tudja mutatni a parlagfüvet, és rendkívül költségtakarékos, mivel a hatóság emberei ezután célirányosan tudnak terepszemlére menni. Ráadásul az elkészített felvételeken, térképeken helyrajzi számot is fel lehet tüntetni, így bizonyítékul szolgálhatnak a bíróság előtt arra, hogy a tulajdonos valóban nem kaszálta a fertőzött területet. A módszert 2001 óta alkalmazzák, az azóta összegyűlt adatokat pedig a FÖMI egy közös rendszerben tárolja.

Bár azt valamennyi szakértő elismerte, hogy a tervezet szakmailag korrekt volt, és számításba vett olyan új technikai megoldásokat is, mint például a műholdas távfelmérés, Orosz Sándor, az eseti bizottság alelnöke szerint a kérdést nem törvénnyel kell kezelni. „Két ok miatt vontuk vissza a törvényjavaslatot. Elsősorban azért, mert, bár kétségtelen a parlagfű allergiát okozó hatása, az nem kizárólagos, így akár évente alkothatnánk újabb és újabb törvényt, újabb és újabb növényekről. A másik indokunk pedig az volt, hogy a javaslat szerint az önkormányzatoktól elkerült volna az intézkedés joga, és a földhivatalok kapták volna meg a hatósági jogkört, és az ezzel járó pénzt is” – mondta Orosz, hozzátéve, hogy a földhivataloknak eddig is el kellett volna látniuk a tervezet szerint hozzájuk utalt feladatokat. „Mivel a parlagfű nem-irtásával az egészséges környezethez való alkotmányos jog sérül, a tervezet azon kitételét, hogy az irtást el nem végző tulajdonosoknak állniuk kell a kényszerkaszálás díját, az Országgyűlés előtt lévő növényvédelmi törvénybe fogjuk beledolgozni” – emelte ki Orosz Sándor. Eszerint ahol június 30-ig nem irtják ki a parlagfüvet, ott közérdekű védekezést fognak alkalmazni, és hatóságilag lekaszáltatják, ennek díját azonban a tulajdonoson fogják behajtani.

Illés Zoltán, a Fidesz politikusa értetlenül áll a törvényjavaslat visszavonása előtt. „Azt sem látom, milyen érdekek mozognak a háttérben, amelyek megakadályozták a törvény megszületését. Azt pedig végképp nem értem, hogy vehették rá a minisztert a tervezet visszavonására. Én az ő helyében lemondtam volna, hiszen egy miniszter attól miniszter, hogy ő dönt. De ezek szerint az MSZP-n belül ebben a kérdésben nem Németh Imre a legerősebb ember” – mondta Illés.

A civil szervezetek is nagyon jónak tartották a kezdeményezést, és csalódottak, hogy végül zsákutcába futott az ügy. A Parlagfűmentes Magyarországért Egyesület független kormánybiztos kinevezését javasolja az ügy megoldására. Az Asztmás és Allergiás Betegek Országos Szövetsége pedig továbbra is az egészséges környezethez való alapjog érvényesülését követeli.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik