Belföld

A Debreceni Egyetemen tiltakoznak az 500 fős leépítés ellen

Tiltakozó nagygyűlést tartottak hétfőn a Debreceni Egyetem (DE) alkalmazottai a tervezett jelentős létszámleépítés miatt.

Balogh Tiborné szakszervezeti vezető emlékeztetett rá, hogy a Bokros-csomag idején 271 dolgozót bocsátottak el az intézményből, míg jelenleg csaknem a dupláját, 512 személyt akarnak elbocsátani.

A nagygyűlésen nyílt levelet fogalmaztak meg a résztvevők, amelyet eljuttatnak az oktatási miniszterhez és a rektori konferenciához. Ebben kifogásolják, hogy a tervezett kiszervezés és létszámleépítés nagyobb mértékű, mint az indokolt lenne. Egyidejűleg emberségesebb eljárást és átfogóbb tájékoztatást is szeretnének a dolgozóik, akik felkérték vezetőiket: vállaljanak szolidaritást velük és ennek jeleként viseljék a kék szalagot.

A Debreceni Egyetemnek összesen 7301 dolgozója van, ebből 1467-en vannak oktatói státusban. Egyelőre nem tudni, hogy a megszűnő státuszok közül mennyi az oktatói és egyéb munkakör. Erről a héten születik döntés.

Néhány nappal korábban Abádi Nagy Zoltán rektor-helyettes, a Tudományegyetemi Karok (TEK) központjának elnöke is úgy nyilatkozott az MTI-nek, hogy “az emlékezetes Bokros-csomag óta nem kényszerült ilyen drasztikus létszámleépítésre az egyetem”.

Tájékoztatása szerint összesen 512 átlagbérrel számolt státust kell megszüntetni az egyetemen, ebből 406-ot a TEK karain. Elmondta azt is, hogy a kötelező béremelések egyetemi szinten 1,2 milliárd forint többletköltséget igényelnek, amiből 600 millió forint hiányzik, s az egyetemnek kell kigazdálkodnia.

“A szakszervezetek az országos bértárgyaláson kiharcolták az emelést, de a fedezetet már nem” – magyarázta a professzor a hiány okát.




Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik