Belföld

Nem lesz palack- és szatyoradó

A módosuló termékdíj-törvény a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (KVM) szándéka ellenére nem tartalmazza majd a visszaváltható csomagolások terjedését szolgáló darabalapú díjat egyes hulladéktípusoknál.

Tátrai Miklós, a KVM helyettes államtitkára közölte, hogy a gazdasági kabinetben május óta tartó egyeztetések során több szakmai szervezet is támogatta a zöldtárca előterjesztését, amely szerint a tömegalapú termékdíjat az italcsomagolásoknál és reklámszatyroknál darabalapú díjakkal váltanák fel.

“Az évek óta ígért betétdíj-rendeletet lényegében magában foglaló, továbbá a palackok és dobozok újratöltését, a műanyag zacskók használatának minimalizálását ösztönző szabályozás helyett ugyanakkor a kormány a legutóbbi ülésén egy másik verziót fogadott el” – jelezte Tátrai Miklós.

Az elfogadott változat szerint az összes csomagolóanyagra vonatkozó díjtétel január elsején nő úgy, hogy a többi hulladékra vonatkozó díjtétel változatlan marad.

Ezen kívül a törvény új eleme, hogy a termékdíj-fizetési kötelezettség alá kerülnek az elektronikus és elektronikai berendezések és kikerülnek a szabályozás alól a hígítók és oldószerek.

Tátrai Miklós megjegyezte, hogy a 20 százalékos díjemelkedés környezetvédelmi szempontból jelentősnek tekinthető, ám ezzel nem különböztetik pozitívan a visszaváltható rendszereket.

Hozzátette, hogy a környezetvédelmi szaktárca szándéka szerint eredetileg a betétdíjas csomagolóanyagok kibocsátását a fizetésnél “enyhítő körülményként” számították volna be.

“Most újra kell gondolni, hogy a visszaváltható csomagolások ösztönzése milyen szabálymódosítással valósuljon meg” – közölte a helyettes államtitkár. Hozzáfűzte, hogy a KVM vezetése mielőbb megkezdi a tárgyalásokat a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) új vezetésével az ügyben.

Az elektronikus és elektronikai hulladékok kapcsán beszámolt arról, hogy azokra a termékek jellegétől függően kategóriák szerint vonatkozik majd díjtétel. A díj megszabásakor figyelembe vették a hasznosítás és a bontás költségeit és a hulladékká váló anyagok veszélyességét is.

A helyettes államtitkár példaként említette a háztartási gépeket, amelyeknél a gyártók és importőrök kilogrammonként 86 forintot fizetnek, illetve a rádiótelefonokat, amelyeknél darabonként 1.000 forint lesz egységesen a termékdíj.

Hozzátette: nem biztos, hogy a jövőben ennyivel drágulnak is ezek a termékek, ugyanis a cégek csak abban az esetben fizetik meg a termékdíjat, ha annál olcsóbban nem tudnak gondoskodni hulladékká váló termékükről. Tátrai Miklós szerint e cikkek gyártóitól és importőreitől 7-8 milliárd forint folyna be jövőre abban az esetben, ha egyik cég sem oldaná meg saját maga a gyűjtést és hasznosítást.

Tátrai Miklós szólt arról, hogy azoknak a ronccsá váló gépjárműveknek a hasznosításáról, amelyeknek a gyártója már megszűnt, az állam gondoskodik. A hasznosítás költségei a Trabantok forgalomból kivonásának idején várhatóan évi 2 milliárd forintot tesznek ki, külön termékdíjat azonban ezért nem vezetnek be.

A helyettes államtitkár elmondta, hogy a kormány a Parlamentnek már benyújtotta a módosító javaslatot a termékdíj-törvényre vonatkozóan, amelyet november végén, december elején még rendeletek követnek.

Kifejtette, hogy rendeleti szinten technikai jellegű módosulások várhatók az ugyancsak termékdíj-köteles hűtőközegek, hűtőberendezések besorolását illetően, amellyel a magyarországi gyártásnak és bontásnak kedveznének.

Rendeletben írná elő a kormány a termékdíj-szabályozásnál bekövetkező szemléletváltást, amely a rendszer büntető jellege helyett egy hulladékgazdálkodási célok teljesülését ösztönző eszközzé alakítaná a rendszert.

A rendelet teljes termékdíj-mentességet biztosít azoknak az eddig fizetésre kötelezetteknek, akik teljesítik az előírt hulladékkezelési arányokat. Eddig a csomagolóanyagokat importáló és gyártó cégek a teljesítésen felül a termékdíj 20 százalékát fizették meg, hacsak arányosan nem oldották meg az előírton felül még több hulladék kezelését.

A termékdíj-rendszer a gyártók és importőrök hulladékokká vált termékeinek kezelését szolgálja az általuk befizetett díjakból. Jelenleg csomagolóanyagokra, gumiabroncsokra, hűtőberendezésekre, hígítókra és oldószerekre, üzemanyagra és egyéb kőolaj-termékekre, akkumulátorokra, valamint reklámhordozó papírokra vonatkozik termékdíj-fizetési kötelezettség.

Tavaly mintegy 20 milliárd forint folyt be a költségvetésbe termékdíjakból, s az idén is hasonló mértékű bevételre lehet számítani.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik