Belföld

Mol-csúcs: itt a fordulópont?

Az elemzők bizonytalanságot és gyengülést ígértek a hétre, ezzel szemben a piac új csúcsra tört. A jól teljesítő papírok közül is kiemelkedett a Mol, amely először lépte át a 9000 forintot. Az új rekord egyben óvatosságra is int.

Sokak számára meglepő volt, hogy a magyar beteg nem ugyanazokat a tüneteket produkálta, mint a régió többi betege. Lengyelországban és Csehországban is a részvényárfolyamok esését és a valuták gyengülését hozták a kormányokon végigsöprő válságok, ezzel szemben hazánkban egy kis bizonytalanság után a piac bekapcsolta a hajtóműveket és új magasságokba tört.

Bukni és buktatni is tudni kell, gondolhatják most a maguknak kormányfő-buktatásból jelest adó szocialista és liberális vezérek és legyünk őszinték, valóban sikerült úgy eltávolítani Medgyessy Pétert, hogy a tőkepiacokat ez a legkisebb mértékben zavarta csak meg. Természetesen az eddigi siker kulcsa abban rejlik, hogy a piacról megsúgták a hatalomnak, hogy mondják azt, hogy Draskovics Tibor pénzügyminiszter marad. Ezzel annak a veszélyét, hogy a kormányválság romba dönti a forintot és ezen keresztül dominószerűen a részvény- és kötvénypiacot, a költségvetési tárgyalásokig legalábbis elhalasztották.







Intő jelek
A Mol-pesszimisták legfőbb érve arra vonatkozóan, hogy eljött az alkalom a részvény eladására, a bizonytalan tulajdonosi szerkezet. Az OMV ugyanis nemrég vásárolta meg a román nemzeti olajtársaságot, a Petromot, de tekintve, hogy a román finomítók és olajkutak olyan állapotban vannak, hogy értékük a rozsdavas árfolyamától függ, igen nagy befektetésre lesz szüksége az osztrákoknak ahhoz, hogy a nyugati ember ne óhatatlanul haza vágyódjon. Az OMV azonban nem dúskál a szabad készpénzben és a hitelállomány is közelít a még egészségesnek mondható plafonhoz, ezért alternatív források után nézhet. A piac attól tart, hogy hamarosan eladásra kerül az OMV közel 10 millió részvénye, ami nyomást helyezhetne a piacra. Hasonlóképpen lehet tartani attól, hogy az állam is eladja 12 százalékos csomagját, hiszen annak a pénznek is megvan már a helye a költségvetésben.

Célkeresztben a Mol

Most, hogy egy kicsit megnyugodhadtunk és hátradőlhettünk, érdemes azt is megvizsgálni, hogy mibe érdemes fektetni, ugyanis az árfolyamok kétségtelenül olyan magasságokba törtek, ahol az árfolyamesés veszélye is fennáll. Célkeresztbe a Mol-t állítottuk, annak kapcsán, hogy a Merrill Lynch, a világ egyik legnagyobb befektetési bankja 10 000 forintos célárat határozott meg a Mol-részvényekre.

A vállalat kétségtelenül remek évet tudhat maga mögött idáig, az első féléves eredmény elérte az 79,9 milliárd forintot, ami hatalmas növekedés a tavalyi 11,8 milliárd után. Az olajárak mellett az évtizedes rekordot döntő finomítói árrés is szárnyal, próbára téve a gazdaság tűrőképességét, de az olajvállalatok kétségtelenül nagyon sokat profitálnak belőle.

Fordulópont?

A Mol további árfolyam-emelkedésével kapcsolatban azonban felmerült, hogy elérkeztünk a fordulóponthoz, hiszen sokak vélekedése szerint a második negyedév eredményét úgysem lehet túlszárnyalni. Tekintve, hogy már az első negyedéves profit láttán is ezt mondták, és aztán láss csodát, a Mol legnagyobb üzletága, a finomítói és kereskedelmi üzletág tovább növelte nyereségét, érdemes egy kicsit megvizsgálni a harmadik negyedéves kilátásokat.

Most már hónapról-hónapra várjuk azt, hogy az olajár elérje a csúcsát és mégis tovább emelkedik. Így volt ez július után augusztusban is. A finomítói árrések növekedése megállt, de a harmadik negyedévben az átlagos szint még mindig meghaladja a második negyedéves átlagot és ha ez így marad, akkor szóba jöhet az újabb rekordnegyedév. Ehhez kapcsolódik még a termékszerkezet változása az árbevételen belül, ugyanis a nyári szezon alatt az árbevétel arányában több a magasabb profitot biztosító benzin és kisebb a kevésbé profitábilis petrokémiai üzletág, ahol ilyenkor leállnak az üzemek a nyári karbantartásra. Kétségünk ne legyen, a Mol nem költözött be a paradicsomba, a jelenlegi ideális körülmények nem tartanak örökké.

Nincs új a nap alatt

Ezek azonban nem olyan új hírek és meglepetések, amelyek indokolnák azt az őrült vételi érdeklődést aminek a hét első napjaiban lehettünk szemtanúi. A piac hétfő reggel a kötelező pesszimizmussal nyitott, a BUX két százalékot esett, az OTP közel 4 százalékos mínuszban tartózkodott. A piacon szakzsargonnal érve „folyt a mészárlás”. Egy, csak egy legény volt talpon: a Mol hamar nekilendült a napnak és 2-3 százalékkal tartózkodott magasabban csütörtöki záróáránál. A száguldás tovább folytatódott kedden és a részvény árfolyama megkóstolta az édes 9000 forintos szintet, ami természetesen új rekord.

Ekkorra már csatlakoztak a társak, amelyek a hétfő reggeli vérengzésből feltámadva 12000 forint fölé segítették a BUX-ot. A meredek emelkedés mögött sokan azt sejtették, hogy hamarosan új információk fognak megjelenni a gázüzletág eladásáról, ami ha be is következett, akkor is csak egy szűk körre korlátozódott, ugyanis a piacon semmilyen nyilvános hír nem látott napvilágot.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik