A nemzetközi számviteli szabályok (IFRS) szerinti, konszolidált, nem auditált gyorsjelentés szerint amennyiben az alapanygárak emelekedése nem folytatódik a menedzsment 1 milliárd forintos veszteségre számít az év egészében.
A csoport árbevétele mintegy 12 százalékkal, 13,3 milliárd forintra nőtt az első félév végére az egy évvel korábbihoz képest. Az árbevétel növekedése ellenére a működésből származó eredmény mínusz 650 millió forint volt, egy évvel korábban ez plusz 120 millió forintot tett ki.
A gyorsjelentés szerint a működési veszteséget az alapanyagárak emelkedése, az átszervezések egyszeri, 507 millió forintos költsége és a műszaki műanyag üzletág negatív eredménye okozta.
Hozzáteszik, hogy az egyszeri tételek nélkül az első féléves nettó veszteség, 444 millió forint, fele az egy évvel korábbinak.
Az értékesítés közvetlen költségei 21 százalékkal emelkedtek 9,995 milliárd forintra.
A közvetett költségek 7 százalékkal, 3,64 milliárd forintra emelkedtek.
Az üzleti tevékenység mínusz 650 millió forintos eredményét tovább rontotta a pénzügyi műveleteken elszenvedett 236 millió forint veszteség, ez egy évvel korábban még 806 millió forint volt.
A Pannonplast saját tőkéje 11 százalékkal, 13,66 milliárd forintra csökkent az egy évvel korábbi adathoz képest, míg az alaptőke 421 millió forint maradt.
A Lazarus Vagyonkezelő Rt. 2004. április 13-án jelentette be, hogy 6,7 százalékos részesedést szerzett a társaságban. A korábbi tulajdonos Pevdi Divat Kft 2004. május 21-én jelentette be, hogy 11,16 százalékos részesedését a Benji Ruhaipari Kft-re ruházta át.
A cégben a belföldi intézményi befektetők részesedése 55,95 százalékra csökkent, míg a intézményi befektetőké 25,81 százalékra nőtt, belföldi magánszemélyeké a részvények 17,95 százaléka, külföldieké 0,14 százaléka. A munkavállalók és vezető tisztségviselők részesedése 0,05 százalékra csökkent. Az államháztartásrészét képező tulajdonosok részesedése 0,11 százalékra emelkedett a korábbi 0,09 százalékról.
A társaság részvényei a Budapesti Értéktőzsde A kategóriájában forognak, utolsó záró áruk pénteken 1.445 forint volt. Az elmúlt egy évben a papírok 1.305 és 1.930 forint közötti árfolyamon cseréltek gazdát.
Nullszaldó helyett milliárdos veszteség
A Pannonplast Rt. elnök-vezérigazgatója Zoltán Csaba egymilliárd forint veszteséggel számol az év egészében, az üzleti tervben szereplő nullszaldós gazdálkodással szemben -erősítette meg a szombaton közzétett gyorsjelentésben már közölt profitfigyelmeztetést hétfői sajtótájékoztatóján.
Az EBITDA (kamat- és adófizetés, tőketörlesztés és amortizáció előtti eredmény) az eredetileg tervezett 3,66 milliárd forint helyett 2,5 milliárd forint lesz, miközben a tervezett 26,5 milliárd forint nettó árbevétel lényegében nem változik.
A korábbi előrejelzés módosítását a vártnál nagyobb reorganizációs költségek, a második félévi piaci előrejelzések és az alapanyag, azaz a PVC árának emelkedése tette szükségessé – hangsúlyozta Zoltán Csaba.
Az év egészében, az egyszeri tételeket kiszűrve várható 237 millió forint adózás előtti veszteség alacsonyabb lesz a múlt évi 524 millió forintos veszteségnél – magyarázta a stratégiai igazgató, Orbán Krisztián.
Hozzátette: a második fél évben már nullszaldós gazdálkodással számol a társaság és – a 384 millió forint egyszeri költség nélkül – a második negyedévet is veszteség nélkül zárta. A reorganizációt szolgáló egyszeri költségek eredményeként a második félévben a Pannonplast 530-540 millió forint költséget takaríthat meg. Az egyszeri tételek között több mint 300 fős létszámleépítés is szerepelt, így a foglalkoztatottak száma a csoportnál 1.726, míg a központban mindössze 35-en dolgoznak.
A jobb második félévhez várható új megrendelések is hozzájárulnak majd – válaszolta Csaba egy kérdésre. Részleteket nem közölt, csak annyit mondott, hogy a háztartásigép- illetve az autóiparból számítanak új vevőkre.