Belföld

Félévi bizonyítványosztás – jeles

Magasra hágtak a piac várakozásai, de a fontosabb cégek esetében jobbak is lettek a tényeredmények. A budapesti tőzsdeindex persze azonnal új csúcsra repült, de egyes papírokból még többet lehet profitálni.

A befektetők számára a gyorsjelentési időszak olyan, mint a bizonyítványosztás. Nos, ezúttal csupa jeles és jó jegy került a bizonyítványba a fontosabb cégeknél. Voltak ugyan kisebb csalódást keltő társaságok is, de ez nem rontotta el az összképet.

Mindent összevetve az ezen a héten jelentő nagy cégek felülteljesítették a várakozásokat. Ezt a befektetők már ezen a héten honorálták, és a BUX index a csütörtöki napon a korábbi csúcsot jelentő 11 760-as szint fölé is került, amit ugyan nem sikerült megtartani a nap végére, de így is megszületett az új csúcs. 

Érdemes végigfutni az e héten publikált gyorsjelentéseken, hiszen ezek alapján értékes következtetéseket lehet levonni arra vonatkozóan, hogy milyen részvényekben tartsuk megtakarításaink egy részét az év hátralevő részében.








Mintaportfólió
A gyorsjelentések ismeretében a második félévre mintaportfoliót állítottunk össze. A befektetőknek először azt kell eldönteniük, hogy mekkora a kockázatvállalási hajlandóságuk. Ennek megfelelően kell kötvénybe és részvénybe fektetniük. A konzervatívabb befektetőknek 70-30 százalékos kötvény-részvény arányt ajánlunk, míg a magasabb hozam reményében kockázatot vállalóknak ennek éppen fordítottját. Vélhetően érdemes most csak hazai részvényekben tartani a pénzünket és a külföldi részvényeket hanyagolni. Ennek oka részben az erős forint, másrészt a rossz nemzetközi hangulat és a hazai kamatcsökkentési várakozások. Az általunk ideálisnak vélt részvényportfólión belül a legnagyobb súlyt a bankszektor foglalja el. Az OTP-t érdemes a legnagyobb súllyal szerepeltetni. Mi 35 százalékot javasolunk. Az FHB növekedési lehetősége szintén indokolja a relatív nagy súlyt, méghozzá 20 százalékkal. Az eredmények és az árak alapján szebb második félév vár a Richterre, a privatizáció után az árfolyam emelkedhet, ezért érdemes lehet tartani a gyógyszerpapírból is a portfólióban, mondjuk 20 százalékos súllyal. Az Egis is meglepetést okozott jó eredményével, és az árfolyam is tartogat még lehetőségeket, ezért 10 százaléknyi papírnak helye van. A Mol jól teljesít, de az árfolyam is, ezért méretéhez képes kevesebb szerephez jut a mintaportfólióban: 10 százalékkal. 5 százalékot pedig a hazardírozás kedvéért a Synergonba fektetnénk. Legutóbb képes volt ismét profitot elérni, hátha a befektetőknek is lesz minek örülni.


OTP – szokásos túlteljesítés


Az OTP részvényesei az utóbbi időben biztosan többet mosolyognak, mint bármilyen más részvénytulajdonosok és ez a mostani gyorsjelentés után még inkább igaz lehet. Az OTP ugyanis egy gigantikus pénzgyár, mindig olyan szintet ér el, amire azt mondjuk, hogy innen már csökkenni fog a növekedés, de a végén a bank újabb rekordokra tör. Az áprilistól júliusig tartó időszakban 32,1 milliárd forint nettó profitot ért el, a várt 30,6 milliárd forinttal szemben.

A túlteljesítés mögött a vártnál is szélesebbre nyílt „kamatolló” áll, hiszen a megemelt hitelkamatokat nem követte hasonló mértékben a betéti kamatok emelése. Más bankok pedig hiába kínáltak több kamatot, az emberek nem vették a fáradságot, hogy áttegyék a pénzüket oda, ahol elvileg jobban jártak volna. A bank vezetői a remek eredményeknek köszönhetően a korábbi egész éves adózás előtti eredményre vonatkozó 123 milliárd forintos előrejelzésüket 140-145 milliárd forintra emelték.

Vélhetően az elemzők is hasonlóan fognak cselekedni, megemelik az idei nyereség-előrejelzéseket. Ez a részvényárfolyamon is meglátszott, olyan ütemben nyomták a befektetők az égbe az OTP-részvények árfolyamát, hogy az talán még a NASA figyelmét is felkeltette. A bankpapírok hatalmas forgalom mellett 4,3 százalékkal találták magukat a szerdai záróár felett.

De még mindig nem érték el a februári, 4379 forintos csúcsot. Azóta sokkal rosszabb hangulat uralkodik a nemzetközi piacokon, ami igencsak megnehezíti a hazai vállalatok fundamentumainak érvényesülését. Meglepő lenne azonban, ha az OTP még az idén nem kukkantana be a 4500-as szint fölé, ami arra utal, hogy érdemes lehet tartani egy kis OTP-t a portfólióban.

FHB – kisebb, de nem rosszabb

Ha egy bankkal kezdtük, maradjunk is a szektorban. Az FHB eredményét látva nyugodtan hívhatjuk a társaságot az OTP kistestvérének: csak kisebb, de semmivel sem rosszabb. A jelzálogbank az első félévben 3,4 milliárd forint profitot termelt a várt 3,1 milliárddal szemben. Ezzel két és félszeresére növelte eredményét az egy évvel ezelőtti hasonló időszakhoz képest.

A remek eredmény mögött az áll, hogy a vártnál több hitelért folyamodtunk még tavaly decemberben, amit most folyósítottak, erős volt a költségkontroll, és a hitelek profitabilitása is nőtt. Az elemzők 10-15 százalékkal fogják megemelni az idei évre vonatkozó várakozásaikat, és ezt vélhetően az árfolyam is követni fogja. Csütörtökön publikált elemzésében az ING 10 ezer forintos célárat határozott meg.

Mol – hatalmas profit

Manapság a hírekben mindig elmondják, hogy ismét rekordszintre szökött az olajár. Fordítsuk ezt le a Mol nyelvére, és azt kapjuk: nagyon sok pénzt fogunk keresni, nagyon sokat! A Mol ennek megfelelően nem is okozott csalódást, és 28 milliárd forintos eredményről számolt be péntek reggel, a tavalyi 10 milliárd forint fölötti veszteséggel szemben. (Akkor még a gázüzletág komoly veszteségforrás volt, de mára ez is megfordult.)


A Mol ékköve finomítói és kereskedelmi üzletága. A magas olajárak mellett az egekbe szökő finomítói árrések különösen profitabilissá tették ezt az üzletágat. Emlékezhetünk: az első negyedévben a finomítói üzletág 27,9 milliárd forintos üzemi eredményét látva mindenki leszédült a székről, hogy milyen hatalmas a profit. Kérem, ezúttal minden befektető üljön biztonságosan, mert az üzemi eredmény tovább nőtt, és 32,2 milliárd forintra rúgott. Az árfolyam azonban a Mol esetében annyira sokat emelkedett a gyorsjelentés előtt, hogy vélhetően korrekció következik rövid távon.

Matáv – szürke óriás

A magyar telekomóriást szokták a piac szürke papírjának nevezni, nem nagyon történik semmi a Matáv háza táján. Az eredmény ezúttal enyhén haladta meg a várakozásokat, hiszen 16,2 milliárd forintos eredményről számoltak be a várt 14,9 milliárddal szemben. Az árbevétel ismét csökkent egy százalékkal, de a költségek még jobban estek, emiatt a profit 4 százalékkal tudott emelkedni.


Az év hátralevő részében a költségek lesznek középpontban. A Matáv bejelentette ugyanis, hogy jelentős hatékonyságnövelő programba kezd. Nem adott ki ugyan számszaki becslést a cég, de előreláthatólag 2000 ember kerülhet az utcára. Mellesleg az ő végkielégítésük, valamint néhány további költség várhatóan 22 milliárd forintra rúg majd, ami nagyjából el is viszi a második féléves profit 70 százalékát. Nem csoda, hogy erre az évre már nem nagyon számítanak nagy árfolyamemelkedésre a befektetők.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik