Belföld

Minisztereivel tárgyal Blair a munkavállalásról

Meg nem erősített hírek szerint kabinetülést hívott össze keddre a brit kormányfő abban az ügyben, hogy London miként kezelje az új EU-tagországokból érkező munkavállalók ügyét a bővítés után.

Tony Blair belső kabinetjének illetékes tagjaival – Jack Straw külügyminiszterrel, David Blunkett belügyminiszterrel és Andrew Smith munka- és nyugdíjügyi miniszterrel – kezdett egyeztetést arról, hogy Nagy-Britannia, korábbi ígéretével ellentétben, bevezessen-e korlátozásokat az új uniós tagországok polgárainak munkavállalására.

A Downing Street-i miniszterelnöki hivatal illetékes szóvivője kedden az MTI kérdésére nem volt hajlandó megerősíteni a találkozó tényét, mondván: a miniszterelnök “folyamatosan találkozik minisztereivel… nem kívánunk külön kiemelni egyetlen adott megbeszélést sem”.

Arra a kérdésre, hogy mikor várható az ügyben bármilyen kormányzati bejelentés, a szóvivő csak annyit mondott, hogy “majd ha lesz valamilyen döntés”, de ennek időpontjára nem kívánt utalni.

Nem hivatalos értesülések szerint a fő frontvonal az új tagállamok munkavállalásának ügyében Straw külügyminiszter és Blunkett belügyminiszter között húzódik. Straw attól tart, hogy az iraki háborúval kapcsolatos belpolitikai botrányok után a kormányzó Munkáspárt egyébként is megrendült népszerűségét – a közelgő választások előtt – tovább rongálhatja, ha csak a brit munkapiac marad korlátozás nélkül a nagy EU-tagállamok sorában. Blunkett azonban továbbra is az erről szóló eredeti ígéret betartása mellett érvel.

A brit kormányfő, akire a konzervatív ellenzék és a bulvársajtó rendkívüli nyomást gyakorol szigorítások bevezetése végett, a múlt héten meglehetősen homályosan megfogalmazott utalásokat tett arra, hogy az unióhoz májusban csatlakozó országok munkavállalóit esetleg korlátozni fogják a jóléti juttatások igénybe vételében, sőt már feltételes módban beszélt a szabad munkavállalási jog korábban megígért biztosításáról is.

Beverly Hughes, a belügyminisztérium bevándorlásügyi államminisztere kedden a BBC-nek azt mondta: a kormány álláspontja szerint a pezsgő, helyenként munkaerő-hiánnyal küszködő brit munkapiacon van kereslet további munkavállalók iránt; a gondot azok jelentik, akik csak a brit jóléti juttatások igénybe vételének céljával érkeznének az új tagállamokból.

A többi tagállam által sorra bejelentett korlátozások után Nagy-Britannia maradt az egyetlen nagy EU-tagország, amely hivatalosan még érvényben tartja ígéretét a munkapiac korlátozás nélküli megnyitására a május 1-jei bővítés első pillanatától.


 

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik