Belföld

Power Point – elbutító és elferdítő prezentációk

A számítógépes programmal készített prezentációk túlságosan leegyszerűsítenek, elfedik a tényeket, és alkalmatlanok a komplex témák ismertetésére. A látványos és divatos slide-ok elbutítják az embereket.

Egy üzleti prezentáció során használt Power Point slide átlagosan 40 szót tartalmaz, aminek az elolvasásához nyolc másodpercre van szükség. A korlátozott lehetőségek miatt rengeteg fóliát kell készíteni az előadást tartónak. A prezentáció hallgatói végül elvesztik a fonalat, és a fontos információk valamint az összefüggések elvesznek a színes oldalak között. Korunk divatos prezentációs technikáját egyre többen kritizálják.

A csomagolás a lényeg

 A Columbia katasztrófjáért részben a Power Point a felelős?

A Columbia űrsikló tavaly februárban történő lezuhanásá-nak okainak kiderítéséért létrehozott szakértőkből álló NASA bizottság nem csak a műszaki hibát tette felelőssé a szerencsétlenségért. A bizottsági véleményről született New York Times cikkben  kiemelték, hogy a NASA munkatársai közötti információáramlás helytelen módja is elősegítette a katasztrófát. Az űrkutatási hivatal alkalmazottai ugyanis nem feketén-fehéren adják át ismereteiket egymásnak, hanem Power Point prezentáció keretében. Ez vezetett oda, hogy bár egyes munkatársak felhívták a figyelmet a műszaki hiányosságokra és a fennálló veszélyre, a többi kutató egyszerűen nem tudta felfogni és megérteni a helyzet komolyságát a prezentáció formája miatt. A New York Times-ban megszólalt szakértők szerint a Power Point tökéletesen alkalmas az adatok manipulálására.

Egy munkahelyi értekezleten szinte kikerülhetetlenek a falra vagy táblára vetített képek, amelyek tele vannak nyilakkal, színes oszlopokkal, diagramokkal, és ábrákkal. A pénzügyi vezetők 98 százaléka úgy érzi, hogy túlzsúfolt és érthetetlen adatokkal terhelik őket a mindennapjaikban – ferült ki az Ernst & Young tanácsadó cég, kétezer amerikai vezetőt megkérdező felméréséből.

Az iskolákban, közigazgatásban és a vállalatoknál is előszeretettel használt Power Point használói átestek a ló tulsó oldalára. A prezentációknak ma már nem csak az a lényege, hogy az előadás komplex tartalmát érthetően összefoglalják, hanem, hogy látványosak, figyelemfelkeltőek, színesek, és fordulatosak legyenek.

Sok szakértő szerint az ilyen programokkal mindenkinek lehetősége van arra, hogy “látszat-előadásokat” tartson: a kevés mondanivalót bonyolult ábrákkal, késleltetve beúszó mondatokkal, képekkel és árnyékokkal könnyebben el lehet adni. Úgy tűnik, mintha a prezentáló valami nagyon fontosat adna elő, amiért ráadásul hónapokig keményen dolgozott. 

Alkalmatlan és elbutít?

A Microsoft által készített program alkalmatlanságáért Edward Tufte, az amerikai Yale egyetem információtechnológiával foglalkozó emeritált professzora nem a felhasználókat hibáztatja. Szerinte a szofver önmagában alkalmatlan egy hatékony prezentáció elkészítésére.

Az egyes slide-okon olyan kevés információ közölhető, hogy képtelenség a lényegi tartalmat átadni a hallgatóknak. A felhasználó arra kényszerül, hogy rengeteg oldalt készítsen. Az egymást követő fóliák miatt széttöredezik a tartalom, az értekezlet résztvevői végül nem is tudják követni a prezentálót. A bonyolult összefüggések megmutatása és a hallgatókkal történő megértetése lehetetlenné válik a tények rengetegében.
A szoftver arra kényszeríti a felhasználóit, hogy leegyszerűsítsék a mondanivalójukat, és kulcsszavas felsorolásokat állítsanak össze. Tufte szerint a jelenleg 400 millió példányban elkelt program hosszú távon komoly veszélyt jelent az ember intellektusára nézve: arra neveli az embereket, hogy a szövegeket gyosan átfussák, és csak rövid tartalmak befogadására legyenek képesek.

Valami kézzelfoghatót

Edward Tufte a digitális prezentációk helyett az analóg formát ajánlja az előadóknak. A fóliák között jóval könnyebben eligazodik az ember, könnyebb őket cserélgetni, és a látvány nem vonja el a hallgatók figyelmét.

Mégis szerinte a kézzelfogható tárgyak a leghasznosabbak egy prezentáció során. Ha csak kiosztunk egy pár kinyomtatott, összefoglaló oldalt a prezentáció során, már az nagyban segíti a megértést. A többiek könnyebben átlátják az összefüggéseket. Nem beszélve arról, hogy testi és szellemi aktivizálásuk nyitottabbá teszik őket az előadásra, nem csak passzív hallgatói lesznek az értekezletnek. A résztvevőknek ugyanis gondolkodniuk kell, és nem álomra szenderülniük az értekezleteken.


Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik