Ennél jóval nagyobb, 15,4 milliárd eurós lenne az az összeg, amelyet pénzügyi kötelezettségvállalás – költségvetési előirányzatok – formájában kötnének le a két ország számára a 2007-2009 közötti időszakban.
Az uniós pénzügyi eljárásrendben a kötelezettségvállalások kerete olyan forrásokat jelent, amelyeket az adott időszakban induló különféle programokra kötnek le, de amelyek tényleges kifizetése részben később történik. Günter Verheugen bővítési biztos szerint a bizottság ajánlata “egyszerre nagylelkű és realisztikus. Ha (a tagállamok) jóváhagyják, Bulgária és Románia teljes mértékben kiaknázhatja az EU-tagságából adódó lehetőségeket”. A bizottság annak a mintának az alapján tette meg a két ország csatlakozásának finanszírozására vonatkozó javaslatait, amelyet majdnem pontosan két éve az idén csatlakozó tíz ország esetében alkalmazott. A megközelítés lényege az, hogy az unió egyetlen pénzügyi csomagban tesz ajánlatot a csatlakozóknak szánt legfontosabb uniós támogatások kereteire, illetve a költségvetési rendelkezésekre.
Az uniós forrásokon belül a legnagyobb tételt Bulgária és Románia esetében is a mezőgazdasági támogatások jelentik. A bizottság javaslata szerint a közösségi agrárpolitika (CAP) keretében alkalmazott piaci intézkedéseket (az idén csatlakozó tízekhez hasonlóan) teljes mértékben kiterjesztenék a két országra, amelyek ezen a címen a taggá válásuk utáni első három évben összesen 1120 millió euró támogatást kaphatnak (Bulgária 388 milliót, Románia pedig 732 milliót). A közvetlen mezőgazdasági jövedelemtámogatásokra tett javaslat ugyancsak pontosan megegyezik azzal, amelyet annak idején a tízeknek tett az unió. Eszerint e támogatásokat Bulgáriára és Romániára is egy tízéves időszakban fokozatosan terjesztenék ki. A tagság első évében a támogatások a jelenlegi 15 tagállamra érvényes akkori (2007-es) közösségi szint 25 százalékát tennék ki. Az arány 2008-ban 30, 2009-ben 35, 2010-ben pedig 40 százalékra emelkedne, majd évente 10 százalékkal nőne, s 2016-ra érné el a jelenlegi tizenötök akkori szintjét.
Ilyen feltételek mellett Bulgária és Románia 2007-2009 között összesen 1312 millió eurót kapna közvetlen mezőgazdasági támogatások formájában (Bulgária 431, Románia pedig 881 milliót). A strukturális műveletek (vidékfejlesztési és különféle felzárkóztatási alapok) esetében ugyancsak az idén csatlakozó tízek esetében alkalmazott megközelítést viszi tovább a bizottság. A támogatások fokozatos bevezetését javasolja, alapvetően a két ország mindenkori forrásfelvevő képességétől függően. Ilyen célokra a csomag összesen 8273 millió eurót irányoz elő a hároméves időszakra (2300 milliót Bulgáriának és 5973 milliót Romániának). A javaslatokat a következő lépésben a tagállamoknak is meg kell vitatniuk, s a bizottság – várhatóan tavasszal – ennek alapján terjeszti majd elő az unió közös tárgyalási álláspontjának a tervezetét. A végleges megállapodás csak a két országgal folytatott csatlakozási tárgyalásokon születhet meg.