Belföld

Japán betiltotta az amerikai baromfi importját

Japán betiltotta a baromfi importot az Egyesült Államokból, ahol az Ázsiában pusztító madárpestistől függetlenül a madárinfluenza egyik típusát mutatták ki Delaware államban.

Előzőleg Szingapúr, Malajzia és Dél-Korea állította le az amerikai baromfi importját. Kent körzet egyik baromfifarmján a háziszárnyasokat a madárinfluenza H7 kórokozója fertőzte meg, ami az Ázsiában kimutatott H5N1 vírustól eltérően az emberre nem veszélyes. Delaware államban emiatt 12 ezer baromfi elpusztítását rendelték el szombaton.


Japán már korábban leállította a thaiföldi és kínai csirke behozatalát. Az amerikai import betiltásával így a japán baromfihús fogyasztás 20 százalékát érinti a rendelkezés. Minthogy a magánfogyasztás teszi ki a japán gazdaság több mint felét, egyes elemzők szerint hosszú ideig tartó tilalom a húsárak emelkedéséhez és a -fogyasztás csökkenéséhez vezethet, horpadást okozva a gazdasági növekedésben. A japán mezőgazdasági miniszter vasárnap igyekezett megnyugtatni a lakosságot, hangsúlyozva: nincs bizonyíték arra, hogy emberről emberre terjedne a kór, és Japán mindaddig nem újítja fel az importot, amíg az nem biztonságos.


Vietnamban és Thaiföldön eddig 18 ember halt meg madárinfluenzában. A vietnami mezőgazdasági minisztériumban közben cáfolták, hogy madárinfluenzával fertőzött sertéseket találtak volna az országban, ami ugyancsak megkönnyítette volna az emberre veszélyes vírus mutációját.


 

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik