A Kelly-öngyilkosság ügyében múlt héten közzétett jelentésről – amely felmentette a kormányt szinte minden felelősség alól, ugyanakkor súlyosan elmarasztalta az ügy másik főszereplőjét, a BBC-t – a kormány és az ellenzék megállapodása szerint szerdán kezdődött a nyilvános alsóházi vita, amelyet Tony Blair miniszterelnök nyitott meg.
Az ülésterem feletti galérián azonban, amelyről a választók a helyszínen figyelhetik a képviselők munkáját, ezúttal háborúellenes tiltakozók gyűltek össze, akik Blair minden megkezdett mondatát hangos pfujolással, sértegető bekiabálásokkal akasztották meg. Ezután a házelnök tíz pecre berekesztette a vitát, és kiüríttette a galériát. A rendőrség 12 tiltakozót őrizetbe vett és kihallgatásra elszállított.
David Kelly, a brit védelmi minisztérium iraki fegyverzetügyi főtanácsadója az iraki hírszerzési adatok kormányzati manipulálását vélelmező, súlyosan vitatott tavaly májusi BBC-tudósítás állítólagos forrása volt. Azután lett öngyilkos, hogy neve akarata ellenére nyilvánosságra került a kormány és a BBC között a tudósítás után kirobbant példátlan csatározásban.
Lord Hutton felsőházi lordbíró a szakértő öngyilkosságának körülményeiről készített, sokak által igen egyoldalúnak nevezett jelentésében minden felelősség alól felmentette a kormányt és személyesen Blairt, súlyosan elmarasztalta ugyanakkor a BBC-t, amelynek vezérkara ezután lemondott.
A jelentésről kezdett, néhány percre megszakadt szerdai parlamenti vita folytatásában Tony Blair azt mondta: maga a jelentés cáfolja azokat a széles körben elterjedt véleményeket, hogy a Hutton-vizsgálat a Kelly-ügyben viselt kormányzati felelősség elkenésére tett kísérlet volt. A miniszterelnök szerint a lordbíró “a detektív alaposságával tárta fel”, hogy a kormány nem hamisította meg az iraki tömegpusztító fegyverekről szóló hírszerzési dossziékat, ahogy azt a BBC állította.
Blair szerint nem a sajtószabadság és a BBC függetlenségének megsértése volt az a kormányzati követelés, hogy a közrádió vonja vissza “teljesen alaptalan állításait”.