Belföld

Gyáram a házam – budapesti loftok

Új luxuslakás-forma van kialakulóban. Amerikából érkezett a divat, a "nagy amerikai szabadság" érzetét hozza, de az eredmény helyenként magyarosan szűkre sikeredik. Azért még így is trendi, izgalmas, csak nagyon drága.

Ma még a kifejezés is kevesek előtt ismert, holott új irányzatként itthon is egyre többen látnak fantáziát a loftlakásokban. Ez most kezd trendivé válni – a valami mást, valami különlegeset, egyedit megvalósítani akaró fiatalok körében, akik persze a pénzt sem sajnálják álmaik otthonára.

Emlékeznek még a 9 és fél hét című filmre? Most nem a gasztroerotikai kockákra gondolunk, hanem mondjuk arra a jelenetre, amikor Mickey Rourke egy lepukkadt ipari liften megérkezik emeleti lakásába, vagyis abba az ipari csarnokba, amelyet lakásnak használ? Valami ilyesmit kell magunk elé képzelni, amikor loftokról beszélünk – persze a hazai piac adottságainak megfelelően némileg átfazonírozva.



Gyáram a házam – budapesti loftok 1

Az első fecskék


Loftlakások piacáról egyelőre elrugaszkodott dolog lenne beszélni, hiszen Budapesten információink szerint még csak három igazi loft épült. Ezek tervezője és kivitelezője, Hervé-Lóránth Ervin szerint egy igazi loft legalább 100-120 négyzetméter alapterületű (de inkább 200), 5 méter belmagasságú, egy légterű lakás, amelyet valamilyen öreg ipari épületben, használaton kívüli gyártelepen vagy üres raktárban alakítanak ki merőben új célokra, mondjuk lakásnak, műteremnek vagy irodának.

A loftra vágyók igényeinek szélesebb kielégítése hazánkban még várat magára, holott hely és lehetőség elvileg lenne a fővárosban. Mindenesetre az első nagyobb beruházás szeptemberben elindul a régi Goldberger-gyár területén Óbudán, ahol a 2007 végére felépülő Sun Palace lakópark 570 lakásából 10-15 loft lesz. Erdős Ildikó, a beruházó Engel Group marketing igazgatója elmondta: ezek alapterületét 100-200 négyzetméterre tervezik, belmagasságukat négy méteresre, a 2.-3.-4. emeleten helyezkednek majd el, hatalmas ablakokkal, illetve nagy terasszal.


A hajdani textilgyár épületét egyébként nagy részben lebontják, de az eredeti homlokzati fal (a gyár tornya és annak környéke) a régi borítással együtt megmarad, belül viszont teljesen új szerkezetet kap, és persze új falakat is hozzáépítenek. A loftokat szerkezetkészen adják át, hogy a leendő tulajdonosok maximálisan a saját elképzeléseik szerint alakíthassák tovább a belső teret – mondta el Erdős Ildikó.

Egy-egy ilyen Sun Palace-loft a tervek szerint 370 ezer forintos négyzetméteráron vehető majd meg (összehasonlításképpen: a kulcsrakészen átadásra kerülő hagyományos lakások négyzetméterára ugyanitt 390 ezer forint lesz). A beruházó első benyomásai szerint bőven lesz rájuk érdeklődés.






         Lofttörténelem
Az angol „loft” szó padlásteret, tetőteret, galériát jelent, ám a New York-i Soho negyedben már az ’50-es években meghonosodott stílusirányzat elsődleges jegyei alapján az ipari létesítményekből, elhagyatott üzemcsarnokokból kialakított nagyméretű, egy légterű lakásokat nevezik így – függetlenül attól, hogy földszinten, emeleten vagy a tetőtérben helyezkednek-e el. A loftok új életformát teremtettek, amely mind több városlakót vonzott. A korábban elhagyatott New York-i Soho új életre kelt, a loft lakóterületek köré új környezet épült. Az efféle lakásokat kezdetben a művészek privilégiumaként tartották számon, ahol az alkotáshoz szükséges szabadság és tér volt. A stílusirányzat néhány éve indult hódító útjára, és az amerikai városok mellett remekül otthonra lelt Hollandia és Anglia tengerparti raktárépületeiben is. Az újabb loftok egyre inkább a luxus kategóriát képviselik, de még mindig a “másként gondolkozók”, a szabadság után vágyók, az újhullámos életmód hívei választják ezt a lakhatási módot.

Luxusáron


Jóllehet Amerikában a loftok négyzetméterára általában alacsonyabb a hagyományos lakásokénál, a Budapesten felépülő gyárlakások ára irreálisan magasra fog szökni – vélekedik Hervé-Lóránth Ervin. Azt sem tartja elképzelhetetlennek, hogy hamarosan 600-800 ezer forintos négyzetméterárra is látunk majd példát, holott szerinte 100 ezernél többet nem ér meg. Hogy hol? Elvileg a Közgáz melletti közraktárakban, a XIII. kerületi Cézár-ház melletti gabonatároló épületében, vagy Kőbányán, vagy akár a csepeli gyárterületen vannak ilyesféle fejlesztési lehetőségek.

Az biztos, hogy nálunk egyelőre a luxusfogyasztókat célozzák meg a loftberuházók. Egyrészt azért, mert remekül kihasználhatják a „divat” árfelhajtó erejét, másrészt pedig azért, mert a belső terek kialakításához a többségnek még külön lakberendezőre vagy belsőépítészre is szüksége lesz.


Nagy kérdés a loftok rezsiköltsége is, de erről megoszlanak a vélemények. Hervé-Lóránth Ervin saját loftlakásának tapasztalataira is hivatkozva úgy gondolja, hogy ezeknek a lakásoknak a fenntartása nem kerül többe, mint egy nagyobb alapterületű hagyományos lakásé. Mások ugyanakkor biztosra veszik, hogy a hatalmas légtér, a nagy belmagasság miatt a szokottnál gazdaságtalanabb az üzemeltetés.

Magyarosan

A közelmúltban több olyan új lakás is épült a belvárosban, amelyet a szó szerint vett definíciót követve loftoknak neveznek, holott az építészek szemében elsődleges kritériumként megjelölt „nyers ipari jelleget” teljes mértékben nélkülözik, vagyis mégsem igazi loftok. 60-120 négyzetméteres „egyszerű” tetőterekről van szó, ha mégoly egyedi tervezésűek, luxuskivitelűek és helyenként fantáziadúsak is.

Ilyenre találunk példát a Falk Miksa utcában, ahol egy századfordulón épült szecessziós épületben öt, loftnak nevezett lakást adtak át az év első felében. A 35-60 négyzetméteres tetőterasszal kialakított lakásokat a kfiejezetten ilyen típusú ingatlanokra specializálódott LOFTHome Kft. jegyzi, amely további tetőtér-kialakításokat tervez a Veres Pálné utcában is a jövő év elején. Ezek sem klasszikus loftok lesznek: 60-140 négyzetméteres, kétszintű, nagy tetőteraszos lakások, kétségtelenül káprázatos kilátással – ahonnan viszont az ipari jelleg teljesen hiányzik, de az egy légtérből adódó tágasság és a határtalan szabadság érzése is legfeljebb amúgy magyarosan, szűkösen van jelen.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik