Gazdaság

Gyurcsány az euró halasztását érzékeltette

Felsorolta az euró 2010-es bevezetésének előnyeit és hátrányait Gyurcsány Ferenc miniszterelnök hétfőn a Parlamentben. A hátrányok listája jóval hosszabb volt.

Puhítanak 

Gyurcsány Ferenc egy hete, kedden adott rádiónyilatkozatában jelezte, nem biztos, hogy 2010 lesz az euró bevezetésének időpontja. Ezzel elkezdődött a piac rossz hírekre trenírozása, vagyis az egy héttel későbbi (hétfői) bejelentés gyakorlatilag csak megerősítette a korábbi nyilatkozatokat. Gyurcsány most is és korábban is az autópályaépítésekkel szembeni alternatívaként jelölte meg az euróbevezetést. Szerinte ugyanis vagy autópályát épít az ország, vagy gyors hiánycsökkentésbe kezd, és akkor 2010-ben itt az euró. A kormány – Gyurcsány szerint – inkább a sima átmenetet, illetve a korábban elkezdett programot választja, mivel az autópályákat 50 évre építik. Ugyanakkor az egy hete megjelent könyvében a kormányfő még a 2010-es euróbevezetés mellett tette le a voksot.
Bár elméleti lehetősége még mindig van a 2010-es eurónak, mindenesetre a piac mielőbb új dátumot akar (vagy a régi megerősítését), mert a legrosszabb a bizonytalanság. A múlt szerdai hiánymutatók bejelentésekor Veres már nem ejtett szót az eurócsatlakozás időzítéséről.

Napirend előtti felszólalásában a Parlamentben hétfőn a kormányfő azt mondta: a kormány autópályát kíván építeni, igazságosabb adó-, családtámogatási- és nyugdíjrendszer kialakítására törekszik, amiről nem kíván lemondani az Európai Unió könyvelési kritikái miatt.

Gyurcsány Ferenc érzékeltette: az euró 2010-es bevezetése – ami kétségtelenül előnyös az ország számára – nem feltétlenül ér annyit, hogy a kormány ne teljesítse céljait, ígéreteit.

A miniszterelnök ugyanakkor gondosan kerülte a nyílt állásfoglalást: „Okosan kell mérlegelni az előnyöket és a hátrányokat” – mondta.


250 forint felett az euró kurzusa


Hétfőn tovább gyengült a forint a bankközi devizapiacon, és a kereskedők szerint megindult a külföldiek pozíció átrendezése az állampapír piacon is. Az eurót fél négy tájban 250,30/40 forinton jegyezték, de a nap folyamán az euró 250,80 forintot is ért. A forint 17 bázisponttal 11,34 százalékra gyengült a plusz-mínusz 15 százalékos ingadozási árfolyamsáv erős oldalán.


A forint a dollárral szemben is gyengült a nap folyamán: a dollár árfolyama a kedvező amerikai makrogazdasági mutatók hatására 210 forint felett is járt a nap folyamán. A piacon úgy vélik, hogy növekszik az esély egy újabb 25 bázispontos amerikai kamatemelésre. Délután 209,80/90 forinton kereskedtek az amerikai valutával a pénteki 207,70/80 forintos árfolyammal szemben.


A budapesti piacokon a forgalom nem volt ugyan jelentős a német piacok zárva tartása miatt, de mind a forint, mind az állampapírok árfolyama egyértelműen lefelé tartott.


A későbbi eurózóna-csatlakozás hatása?


A kereskedők szerint nincs nyoma idegességnek a piacon, de a külföldiek a korábban megjelent kedvezőtlen gazdasági adatok, és a várhatóan késedelmes euró-csatlakozás hírére hozzákezdtek forint-, és magyar államkötvény állományuk csökkentéséhez.


Elemzők kiemelték, hogy az euró csütörtök délután óta mindig visszapattant a 250 forintos árfolyamértékről, hétfőn azonban már stabilan efölött maradt a kurzus. A piacon úgy vélik, hogy kedvező gazdasági hírek hiányában egy-, másfél hét alatt akár 252 forintig is elaraszolhat az árfolyam.


Elmaradhat a kamatcsökkentés


Az állampapírpiacon visszaárazták a korábbi kamatcsökkentési várakozásokat, sokan vélik úgy, hogy a monetáris tanács október 24-én esedékes legközelebbi kamatdöntő ülésén marad a 6 százalékos jegybanki alapkamat. Kósza hírek azonban nem zárnak ki egy esetleges kamatemelést sem.


A markáns eladói piac hatására minden lejáraton jelentősen emelkedett az állampapír piaci hozamszint. Az egy évnél rövidebb lejáratokon 3-9 bázisponttal, az egy évnél hosszabb lejáratokon 9-10 bázisponttal mentek feljebb a referenciahozamok.


Ajánlott videó

Olvasói sztorik