A sportvezető az MTI-nek azt mondta, a parlamenti voksolás megmutatta, hogy már eddig is komoly munka folyt a magyarországi játékok pályázatának előkészítésével kapcsolatban, ugyanakkor a döntés azt is jelzi, hogy a “sport összehozza az embereket.”
“A mai szavazásnak valóban komoly üzenete van, s az is látszik, hogy érdemes az olimpiáról beszélni, illetve foglalkozni a pályázat és a rendezés gondolatával” – jelentette ki Borkai Zsolt. Hozzátette, szerinte a pályázati szándék azért kapott elsöprő többségben igen szavazatot, mert átlátható és nyílt volt, nem is lehetett más, az embereknek ugyanis látniuk kell, hogy pontosan miről van szó.
A MOB elnöke azt mondta, a következő lépés a konkrét pályázat előkészítése lesz, de a legközelebbi jövő feladata, hogy a MOB és Budapest főpolgármestere aláírja azt a levelet, amelyet majd Lausanne-ba küldenek a Nemzetközi Olimpiai Bizottságnak (NOB) a magyar pályázati szándékról. Borkai Zsolt szerint erre az “ünnepélyes eseményre” akár már kedden sor kerülhet.
Fotó: MTI
A sportvezető az Olimpiai Védnöki Testület, s a jövőben – a ma elfogadott határozati javaslat értelmében – létrejövő 24 tagú Olimpiai Pályázati Bizottság további teendőiről azt mondta, a két testület egymástól függetlenül fog működni.
“A védnöki testületnek eddig is feladata volt, hogy népszerűsítse, s az emberekhez közelebb hozza a budapesti olimpia gondolatát, de úgy vélem, ezentúl is bőven lesz még teendője” – jelentette ki Borkai. A MOB elnöke jelezte, a pályázati bizottság véleménye szerint minden lépést látni fog, s erről tájékoztatni fogja az embereket is, ugyanakkor feladata lesz folyamatosan figyelni a pályázással és a rendezéssel kapcsolatos előnyöket és hátrányokat.
Az Országgyűlés 151 igen, 33 nem szavazattal, 4 tartózkodás mellett fogadta el a pályázatot támogató határozati javaslatot.
A Ház felkérte a fővárosi önkormányzatot, a MOB-ot és a kormányt, hogy a pályázatot vidéki helyszínek minél szélesebb körű bevonásával, a környezetvédelmet szem előtt tartva, döntően a meglévő, illetve a 2024-ig – az olimpiától függetlenül – megépülő infrastruktúrára alapozva, a felesleges, később kihasználatlan fejlesztéseket kerülve készítse el. A Ház a teljes átláthatóságot, valamint a civil és szakmai szervezetek bevonásának fontosságát is hangsúlyozta a határozatban.
A képviselők felkérték a kormányt arra, hogy nyújtson támogatást az olimpia rendezési jogára pályázó Budapestnek, valamint a MOB-nak a pályázati dokumentáció elkészítéséhez.