A tavasz középhőmérséklete országos átlagban 11-12 Celsius-fok volt, ami mintegy 0,3 fokkal meghaladja a sokéves (1981 és 2010 közötti) normálértéket. Az idei tavasz az 1901 óta tartó mérések sorában a 31. legmelegebb volt.
Áprilisban megdőlt a melegrekord
A március jóval melegebb, az április és a május pedig kissé hidegebb volt az átlagosnál. Tavasszal a legalacsonyabb hőmérsékletet, mínusz 10,2 fokot március 7-én mérték a Nógrád megyei Zabaron. Április 4-én a napi hidegrekord is megdőlt, akkor – szintén Zabaron – mínusz 7 fokig hűlt le a levegő – írta az Országos Meteorológiai Szolgálat az MTI-hez eljuttatott elemzésében.
Április 16-án már a napi melegrekordot dőlt meg: a Kapuvár melletti Osliban 29,2 fokig melegedett a levegő. A tavasz legmagasabb hőmérsékletét május 19-én, Dévaványán regisztrálták: a Békés megyei településen 32,3 fok volt.
Összességében a tavasz kissé szárazabb volt a szokásosnál, bár az egyes hónapok jelentősen különböztek egymástól. Országos átlagban márciusban a normál mennyiségnek mintegy a fele, áprilisban csupán a negyede esett, ráadásul igen egyenlőtlen területi és időbeli eloszlásban – írta a meteorológiai szolgálat.
Májusban nyíltak meg az ég csatornái
A száraz hónap ellenére például április 28-án több helyen voltak kiadós esők, a napi csapadék mértéke néhány helyen a 40-50 millimétert is elérte, ami egy teljes hónap átlagos mennyiségének felel meg.
A megelőző két hónaphoz hasonlóan száraznak indult a május is, ám később igen csapadékosra fordult az időjárás. Egymást követték a jelentős esőzések, az ország döntő részén így májusban bőven az átlag fölött alakult a lehullott csapadék mennyisége. Különösen sok eső esett május 22-én és 25-én, ezeken a napokon sok helyen mértek 40 milliméter feletti napi mennyiséget.
A három hónap csapadékösszege országos átlagban 112 milliméter volt. Ez mintegy 20 százalékkal marad el az 1981 és 2010 közötti tavaszok átlagától – írta a meteorológiai szolgálat.