Tóth Tamás külügyi szóvivő az MTI-nek elmondta: az Amerikai Egyesült Államok budapesti nagykövetségének képviselője adta át az erről szóló hivatalos jegyzéket a Külügyminisztériumban. A külügyi szóvivő nem kívánta ismertetni a jegyzék tartalmát. Tóth elmondta, hogy csak a tény közlésére van felhatalmazva. Először a parlamenti pártok képviselőinek kell megismerniük a felkérés tartalmát.
A szóvivő utalt arra, hogy Kovács László pénteken felajánlotta a parlamenti frakcióknak, hogy a tárca szakmai konzultációt folytat velük az iraki békefenntartásban való magyar részvételről. Tóth Tamás szerint a képviselőcsoportok képviselői szombaton tájékozódhatnak a hivatalos jegyzék tartalmáról is.
A parlamenti pártok hétfőre alakítják ki álláspontjukat arról, hogy támogatják-e egy legfeljebb 300 fős magyar katonai alakulat Irakba küldését és azt, hogy erről a házszabálytól eltérve szavazzon az Országgyűlés.
A honvédelmi tárca vezetői úgy vélekednek, hogy nem tenne jót Magyarország tekintélyének, ha kitérne a részvétel elől, hiszen szinte mindegyik NATO-tagállam, továbbá több, a jövőben csatlakozó ország jelezte már részvételét a rendezésben.
A hírek szerint Románia 800, Csehország 250, Lengyelország pedig több mint 1000 katonával vesz majd részt a rendezésben, így Magyarország számára is presztízsértékű lenne, ha 300 katonát küldhetne a misszióba.
Kovács László külügyminiszter a szerdai négypárti megbeszélést követően elmondta: a magyar misszió költsége – a konkrét feladattól függően – mintegy 2-4 milliárd forint lenne.
Az MTI csütörtöki értesülései szerint az amerikai kormány felajánlotta Magyarországnak, hogy finanszírozná az esetleges iraki magyar katonai részvétel költségeinek felét. Hivatalosan ezt az információt nem erősítették meg.