Ausztria keleti határátkelőinél vasárnap estétől minden olyan járművet megállítanak és ellenőriznek, amely alkalmas arra, hogy embereket rejtsenek el benne. Az osztrák határrendészeti szervek közúti ellenőrzése miatt hétfő délelőttre már 30 kilométeres torlódás alakult ki az M1-es autópályán Ausztria felé, feltorlódtak az autók a soproni és a kópházi határnál is.
Nyomást kell gyakorolni
Határozatlan ideig tart Ausztria keleti határán az embercsempészek elleni fellépés részeként bevezetett fokozott közúti ellenőrzés – mondta Johanna Mikl-Leitner osztrák belügyminiszter hétfőn a ZDF német országos közszolgálati televízióban. Arra a kérdésre, hogy megkönnyíti-e az osztrák hatóságok munkáját a magyar-szerb határon felépített szögesdrót kerítés, azt mondta: “Illúzió azt gondolni, hogy az ilyen intézkedések megállítják a menekülteket.” A menekültek “új utakat találnak majd” – tette hozzá.
Fotó MTI / Krizsán Csaba
Minden egyes halálos áldozat azt jelzi, hogy “gyorsan közös európai megoldásra” van szükség – hangoztatta Joahanna Mikl-Leitner, kiemelve, hogy “mindenekelőtt egy méltányos elosztási kvótát” kell bevezetni.
A közös megoldás kidolgozásához “egyszerűen nyomást kell gyakorolni”, és ehhez “minden eszközt használni kell”. Például “meg kell kérdőjelezni” az uniós támogatásokat és “csökkenteni kell a támogatásokat” mindazon tagállamok esetében, amelyek nem hajlandóak a “szolidáris felelősségvállalásra” – mondta az osztrák belügyminiszter.
Nem a szögesdrót a megoldás
A magyar-szerb határon kiépített ideiglenes műszaki határzárral kapcsolatban német politikusok is hangot adtak kétkedésüknek hétfőn. A Die Welt című német lap hétfői számában megjelent összeállításban Roger Lewentz, Rajna-vidék-Pfalz tartomány belügyminisztere, egyben a tartományi belügyminisztereket és a szövetségi kormány belügyminiszterét összefogó tanácskozó testület, a belügyminiszteri konferencia elnöke azt mondta: “Rettentően nehéz számomra, hogy bele kell törődni abba, hogy Európa közepén kerítések” húzódnak. Hozzátette, ki kell várni, hogy a magyar intézkedés milyen hatással lesz Németországra.
A törvényhozás alsóháza (Bundestag) belügyi bizottságának elnöke, Wolfgang Bosbach a Die Weltnek azt mondta, hogy szerinte a kerítés nem fejti ki a kívánt elrettentő hatást. “A menekültek megpróbálnak majd átjutni a kerítésen, vagy más utakat választanak” – mondta Wolfgang Bosbach. Hozzátette, hogy az uniós külső határok biztosítása szerinte nem szögesdrótkerítés felépítését jelenti.
Brüsszel:az ellenőrzés jogszerű
A schengeni övezet szabályai lehetővé teszik, hogy a tagállamok a határokon és a határ menti övezetekben biztonsági és közlekedési ellenőrzéséket tartsanak mindaddig, amíg nem határellenőrzésről van szó – tudatta hétfőn az Európai Bizottság sajtóosztályának egyik illetékese.