Csonki István, a Közép-Dunántúli Vízügyi Igazgatóság igazgatója elmondta: a Szekszárd mellett a Sióban kifeszített merülőfalnál kiemelt halak 90 százaléka bódult állapotban van, így minimális az elpusztult halak mennyisége.
A szennyezés a Sió teljes halfaunáját érintette
Az apróhalak mellett pontyok, csukák, kárászok, balinok úsznak a víz felszínén.
A vízügyi igazgatóság vizsgálata szerint mindössze két százalék a vízben az oldott oxigéntartalom, amely normális körülmények között 40-50 százalék – jegyezte meg a KDVI igazgatója.
Az igazgató elmondta, az oxigénhiányos állapotot okozó szennyezés délelőtt kilenc óra körül érte el a Sió szekszárdi szakaszát és halad tovább a Gemencen keresztül a Dunába.
A vízügyi szervezet kedd reggel megnyitotta a Sió-árvízkapu zsilipjét, így ötven centiméterrel csökken a folyó vízszintje, amely gyorsítja a szennyeződés levonulását.
Abban bíznak, hogy a Kaposból érkező szennyezés fél nap alatt lefolyik a Sión, és nem lesz további halpusztulás – tette hozzá.
A halpusztulás mértéke később állapítható meg pontosan
Beda János, a Sió érintett szakaszát kezelő Tolnai Halértékesítő és Kisállattenyésztő Szövetkezet elnöke az MTI-nek elmondta: a bódult halakat oxigénnel dúsított vízben szállítják el, és a szövetkezet tározójában helyezik ki őket, ahol átmossák, majd később visszaengedik őket a Sióba.
Az oxigénhiány miatt bekövetkezett halpusztulást a Kapos Tolna megyei szakaszán először pénteken észlelték. A KDVI szombaton 24 órára megnyitotta a siófoki Sió-zsilipet, hogy a folyó friss vizet kapjon.
A Tolna Megyei Kormányhivatal állategészségügyi hatósága horgászati tilalmat rendelt el a Kapos teljes Tolna megyei és a Sió érintett szakaszára, a zöldhatóság környezetkárosítás miatt feljelentést tett a folyószennyezés miatt.
Vinaszömlés: MTI fotó