A light jelző alapvetően arra utal, hogy az adott étel vagy ital kevesebb kalóriát tartalmaz, nincs (illetve csak nagyon kevés) benne a cukor és zsiradék, és általában édes ízű. Fogyasztásuk tehát elvileg előnyös is lehetne… Nem árt tudni, hogy ha nem vagyunk elég óvatosak, a látszólagos „előnyöket” más módon kell megfizetnünk: először a termék árában, később pedig a várható következmények tekintetében, például a testsúly lassú gyarapodásában.
A kevesebb több
Édes étel fogyasztásakor szervezetünk fel van készülve arra, hogy az édes íz után általában energiát is kap, hiszen az évek során ezek – általában – együtt jártak étkezésünkben. A szervezet megindítja az inzulin termelését, amely az egyetlen vércukorszintet csökkentő hormonunk.
A várt energia azonban nem érkezik meg, a vércukorszint viszont a termelt inzulin következtében valamelyest csökken, így nem sokkal a light termék fogyasztása után éhségérzet alakul ki. Elkezdődik tehát a „csak bekapok valamit”, vagy rosszabb esetben a nassolás nehezen véget érő folyamata.
A fogyasztott termék édes ízét pótló anyag általában szintetikusan előállított vegyület. Ez viszont a szervezet számára nem hasznosítható, sőt inkább teher, amelytől szabadulni igyekszik. Az így keletkező anyagcsere termék a szervezetben lerakódik és csak lassan ürül ki. Számos ilyen anyag igen káros a szervezet számára, és hatása hosszabb távon, rendszeresen fogyasztva kiszámíthatatlan.
Jó példa erre a „light cola”, amelyet sokan a sporttal és az egészséggel kapcsolják össze, valójában idegméregként ható, potenciálisan rákkeltő, nagy intenzitású édesítőszerek (aszpartám és aceszulfám-K), fog- és csontromboló savak (foszforsav), DNS-károsító színezőanyagok (ammónium-szulfitos karamell), pszichikai függőséget okozó koffein, illetve további meg nem nevezett „ízesítőanyagok” aggasztó elegye. Nátrium-benzoátot is tartalmaz, amely erős savak jelenléte mellett – mint például a citromsav, amely a termékben ugyancsak megtalálható – rákkeltő benzollá bomlik.
Gondoljuk meg…
Sok light termékben nem a cukor-, hanem a zsírtartalmat csökkentik, ilyenek pl. a 0 százalékos joghurtok. A hízást azonban nem a zsírok okozzák önmagukban, hanem a tápanyagok helytelen aránya, az ésszerű táplálkozási mennyiség figyelmen kívül hagyása, az energia bevitelének időbeni eltolódásai (elmaradó reggelik, esti étkezések stb.).
Az ideális testsúly megtartása tehát nem a light élelmiszerek révén érhető el. Sőt, a felelősségérzet elaltatásával és éhségérzet kialakításával ezek inkább ellenkező irányba hatnak. A fogyás ill. az ideális testsúly megtartása valójában az életmód átalakítása ill. áthangolása révén érhető el.
bővebben
A témáról bővebben a Tudatos Vásárlók Egyesülete honlapján olvashat.