Élet-Stílus

Katasztrófaveszély Csepelen?

A Fidesz álláspontja szerint katasztrófaveszély van Csepelen a 2003 nyarán illegálisan lerakott 1200 tonna, nehézfémeket tartalmazó galvániszap miatt. A szakminisztérium szerint sem az emberek egészsége, sem pedig a környezet nincs veszélyben.

Az iszap a helyi ivóvízbázis mellett a Duna közelsége miatt veszélyezteti az ország más településeit, valamint Szerbiát, Romániát és Bulgáriát is – mondta Illés Zoltán, a legnagyobb ellenzéki párt országgyűlési képviselőcsoportjának környezetvédelmi szakértője, a két érintett telephely egyike előtt megtartott sajtótájékoztatóján.

A környezetvédő politikus szerint az elmúlt évek tehetetlenkedéséért Persányi Miklós környezetvédelmi miniszter a felelős, illetve van felelőssége a demoralizált környezetvédelmi főfelügyelőségnek is. Illés Zoltán ismertette azt a követelést, hogy hozzanak létre a környezetvédelmi tárca költségvetéséből olyan környezetvédelmi katasztrófaalapot, amely fedezné a csepeli kárelhárítás mintegy 180-200 millió forintos költségét.

A volt országgyűlési képviselő kitért arra, hogy az említett nehézfémek rákos daganatot, genetikai elváltozást, illetve magzatkárosítást okozhatnak, ha bejutnak a szervezetbe, és ez az ivóvízen, a Duna élővilágán keresztül az ország más településein, valamint az alvízi országokban is megtörténhet.

Németh Szilárd, a csepeli önkormányzat képviselő-testületének Fidesz- KDNP-frakcióvezetője az előzményeket ismertetve elmondta, hogy a Fríz Kft. szállította oda az anyagot. A cég azóta felszámolási eljárás alá került, és tulajdonosa – Németh Szilárd közlése szerint – egy jelenleg 30 ezer forint nyugdíjjal rendelkező hajléktalan.

Tóth Mihály (MSZP) csepeli polgármester Persányi Miklóshoz intézett levelében azt kérte, rendeljen el azonnali műszaki beavatkozást a “80 ezer ember életminőségét” veszélyeztető galvániszap ártalmatlanítására.

A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium szerint nincs katasztrófahelyzet a csepeli galvániszap miatt. A szaktárca az MTI-nek küldött közleményében emlékeztet arra, hogy a területileg illetékes Közép-Duna-völgyi Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség rendszeresen ellenőrzi a telephelyet.

“A galvániszap tárolása jelenleg nem jelent, és nem okoz katasztrófahelyzetet, a felügyelőség helyszíni felmérései szerint a galvániszapból nem juthat szennyező anyag a talajba, illetve a talajvízbe, sem a Dunába” – szögezi le a közlemény írója.

Utalt arra is, hogy a telephely felszámolására és a veszélyes hulladék elszállítására jogilag a Friz Kft. felszámolása után van lehetőség, ezért a felszámolást végző cég a felügyelőséggel egyeztetve egyszerűsített felszámolási eljárást kezdeményezett.

A szaktárca szerint “azonnali beavatkozásra” akkor kerülhetne sor, ha az emberi élet, egészség veszélyeztetése állna fenn, vagy ha környezeti katasztrófahelyzet fenyegetne.

A közlemény kitért arra is; amennyiben a környezet károsítása miatt a felelősség sem az okozó, sem a terület tulajdonosával szemben nem érvényesíthető, végső esetben, az állam fogja a területet kármentesíteni.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik