Élet-Stílus

Drágább lakásokat keresünk

Jobban kinyílt a lakásvásárlók pénztárcája, noha a döntő többség továbbra is hitelből vásárolná meg új otthonát, valahol a Belváros környékén. Zugló és a XIII. kerület továbbra is kapós, a délkeleti városrész iránt viszont megcsappant az érdeklődés – derült ki a Duna House felméréséből.

Folytatódik az a trend, amely alapján úgy tűnik, egyre nagyobb összeget szánnának lakásvásárlásra a potenciális vevők. Bár ennek részben az is oka, hogy a piac bizonyos területein, ha lassan is, de emelkednek az árak.


20 millió a határ

A megkérdezettek majdnem egyharmada a manapság leginkább népszerű, 15-20 millió forint közötti szegmensben keresi új otthonát, míg tavasszal még a 10-15 millió között keresgélők voltak még többségben. Ugyanez a hatás érezhető a drágább ingatlanok esetében is. Egyedül a 30 milliónál is drágábban kínált ingatlanok iránt esett vissza a felmérésben részt vevők érdeklődése. A nagyon olcsó, 10 millió forintnál is kevesebbért kínált ingatlanok iránti érdeklődés tovább apad.

Továbbra is igen nagy az igény a lakáshitelek, illetve egyéb termékek, mint például a lízing iránt. A megkérdezettek 70 százaléka részben vagy egészben hitelből szeretné finanszírozni a lakásvásárlást. Érdekes tendencia, hogy az igazán drága lakások leendő vásárlói minimális arányban vennének igénybe hitelt, a szükséges vételárat vagy más ingatlan(ok) eladásából, vagy egyéb forrásból fedeznék.



Drágább lakásokat keresünk 1

Egy új XIII. kerületi projekt: a 360° Budapest (forrás: 360budapest.hu)


Új vagy használt?

Az eredmények alapján kezd elmosódni az új és a használt ingatlanok kereslete közötti korábbi nagy különbség: a válaszadók 38 százaléka választana kifejezetten új építésű lakást, 33 százaléka csak használtba költözne be, míg 29 százaléknak teljesen mindegy, inkább az adott lakásról szerzett benyomásai alapján dönt. Ennek egyik oka csak, hogy a használtpiacon a fővárosi kerületek többségében leginkább stagnálnak az árak, a másik fő szempont az, hogy a nagy lakásépítési boom után számos, 1-2 éves, újszerű állapotban lévő, jó környéken, épületben található, de már használtnak számító ingatlan jelent meg a piacon.


Minimum két szoba

A megkérdezettek közel 50 százaléka már legalább kétszobás lakást szeretne magáénak tudni. Divatosak a 1,5 és az 1 + 2 fél szobás ingatlantípusok is, de sokan gondolkodnak még nagyobban. A válaszadók 21 százaléka nem éri be 3 szobánál kevesebbnél. 4 százalék azok aránya, akik még ennél is többet szeretnének, ők szinte kivétel nélkül a budai kerületekben, 30 és 80 millió között kínált lakásokban vagy házakban képzelik el jövőjüket.

—-Közel a központhoz—-

A kedvelt költözési célpontok immár évek óta többé-kevésbé állandóak, azonban az igények egyre inkább finomodnak. Míg korábban egy-egy divatos kerület önmagában is elég vonzerőt jelentett, a vásárlók ma már sokkal tudatosabbak: referenciákat kérnek az adott projektről, műszaki szakértőt visznek magukkal, alaposan előre tájékozódnak a piacon. Kedveltek a magasabb emeleti lakások (illetve speciális esetben a kertkapcsolatosak is), elvárás a csendes környezet. Fontos, hogy a városközpont vagy autóval, vagy valamilyen tömegközlekedési eszközzel kevés átszállással gyorsan megközelíthető legyen.

Zugló továbbra is népszerű

Megvizsgálva a fővárosi kerületeket, továbbra is a XIII. vezet a preferencialistán. A megkérdezetteknek több mint 30 százaléka költözne ide (is), szorosan ezután következik Zugló 25 százalékos érdeklődéssel. Majdnem ugyanennyien költöznének be a VI. és VII. kerületbe is, de népszerű a pesti oldalon a számos új beruházást felsorakoztató IX. kerület is.

Budán a hagyományok szerint a XI. kerület a legkedveltebb, itt a megkérdezettek több mint 20 százaléka vásárolna. Megnőtt a népszerűsége a XII. kerületnek is, itt leginkább a 4-6 lakásos – jellemzően 5-700 ezer forintos négyzetméteráron kínált – társasházi lakások a legnépszerűbbek. Érdekesség, hogy a közvetlen Belváros – vagyis az V. kerület – 5 százalékot sem tud a felmérésben felmutatni, ennek egyik oka a relatíve magas árszínvonal lehet. Dacára a fővárosba bevezető utakon uralkodó reggeli dugóknak, minden tízedik válaszadó el tudná képzelni új otthonát az agglomerációban is.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik