Egy 100 éve épült ház fűtéséhez évente és négyzetméterenként 25 liter fűtőolaj szükséges. A mai szabványoknak megfelelő háznál ez lecsökken 10-12 literre, míg a passzív házaknál 1,5 liter a norma, de Fótligeten ezt is kiváltják az épület tetejére szerelt napelemek villamos energiájával – mondta el az irodaház tervezője, Szekér László.
A várakozások szerint a példamutató irodaház koncepció megépülésével teret hódíthat hazánkban a valóban „zöld” építészet, s további lakó- és irodaházak épülhetnek a zéró széndioxid-kibocsátást és a nulla fűtésköltséget megcélozva.
Állandó hőmérséklet
Passzívnak hívják azt a házat, amely minimális mennyiséget enged át falain és ablakain a benti hőből, és ezért csak a leghidegebb téli napokon igényel fűtést. Miután a hő bent tartása miatt a ház a szerkezeti elemein keresztül nem szellőzik, így géppel szellőztetik.
A hőcserélő az elszívott használt levegő hőjét átadja a beszívott friss levegőnek. Nagy hidegben egy elektromos fűtőpatron tovább melegíti a friss levegőt, így állandóan 18 Celsius-fok lesz a lakás vagy iroda minden helyiségében. Az egyéni hőmérsékletet az ablakradiátorral lehet beállítani. Az ablak – amely a passzív házban 3 rétegű üvegezéssel készül – belső oldalára egy szemmel alig érzékelhető vékony fémfóliát ragasztanak, amely villanyáram bevezetésével felmelegszik.
A passzív irodaház látványterve (forrás: mmdcee)
Számos napkollektor
A rendkívül energiatakarékos, fűtését tekintve széndioxid-kibocsátás mentes irodaház a magyar Bauland Kft. és a világ legnagyobb vegyipari cége, a BASF hazai leányvállalatának közös projektjeként valósul meg. Az épületben nem lesz fűtőtest, az irodaház melegvíz és elektromos energia igényét nagyrészt az épületen található több száz napkollektor elégíti majd ki.
A hőszivattyúval kombinált hővisszanyerő rendszert alkalmazó gépi szellőzés télen- nyáron segít gazdaságosan fenntartani a kedvező belső klímát, a szűrt, tisztított, előmelegített illetve előhűtött friss levegő segítségével.
Zöld iroda
A fótligeti irodaház háromszor négyszáz négyzetméter alapterületű, a földszintjén kávézó és raktár található, az irodák két szinten 800 négyzetmétert foglalnak el. Fűtéshez a napelemekkel megtermelt villanyáramot használja az irodaház. A napelemeket árnyékolóként helyezik a déli ablaksor fölé. Az irodaház négyzetméterenként nettó 200 ezer forintba kerül, ez megfelel a hagyományos irodák építési költségének.
A déli tájolású parkolót növényzettel borítják majd, a parkolókban erősített zöldfelületet terveznek. A tetőkerttel ellátott „intenzív” zöldtető javítani fogja a mikroklímát, megköti a port és felfogja a csapadékvizet.