Kapcsolódó linkek
Prága mellett eddig Chicago, Rio de Janeiro, Tokió, Baku és a katari Doha jelentette be hivatalosan igényét a csúcseseményre. Az érdeklődő városok hivatalos jegyzékét szeptember 13-án hozza nyilvánosságra a NOB. A játékok rendezőjéről véglegesen 2009 októberében döntenek Koppenhágában.
A cseh közvélemény és Prága lakossága is megosztott az esetleges olimpia ügyében. Felmérések szerint nagyjából egyforma azok aránya, akik támogatják, illetve akik elutasítják az ötletet.
„Prága esélyei jelenleg minimálisak” – mondta kedd reggel a közszolgálati televízióban Milan Jirásek. Megjegyezte: ha azonban valamikor a jövőben Prága valóban olimpiai város akar lenni, akkor ezt a lépést meg kell tennie. Úgy vélte: ha Prága mégis megkapná a rendezési jogot, akkor meg tudna birkózni a feladattal. „Fel vagyunk készülve erre az eshetőségre is. Bár minden nagyon feszült lenne, biztos vagyok abban, hogy Prága már 2016-ban kész lenne az olimpia megrendezésére” – szögezte le a Cseh Olimpiai Bizottság elnöke.
Egy 2004-es felmérés szerint a prágai ötkarikás játékok 136 milliárd koronába (közel 5 milliárd euróba) kerülnének, és körülbelül 25 milliárdos nyereséget termelnének. Az infrastruktúrára további 490 milliárdot kellene költenie a cseheknek.
Prága a hatvanas évek végén egyszer már mérlegelte, hogy rendezzen-e nyári olimpiát. A téma azonban lekerült a napirendről az után, hogy Csehszlovákiát 1968 augusztusában lerohanta a Varsói Szerződés öt országának hadserege.