Élet-Stílus

Évente 700 tonna doppingszert adnak el

A Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) által közzétett tanulmány szerint évente 700 tonna anabolikus szteroidot adnak el a világon, és az üzletágban mintegy 15 millió ember érintett.

Kapcsolódó linkek:


dopping.lap.hu
sport.lap.hu

Az olasz Alessandro Donati kutatásai szerint a testépítők, a fitneszstúdiók, testőrök és biztonsági emberek a legnagyobb felhasználói a piacnak, ők vásárolják fel a 700 tonna tiltott teljesítményfokozó mintegy 40 százalékát. Utánuk következnek 35-37 százalékkal a sportolók. A hatalmas mennyiség 15-20 százalékát orvosi célokra használják. A fennmaradó részt a rendőrök és katonák, valamint a showbiznisz sztárjai fogyasztják. Donati számításai szerint Észak-Amerikában, Dél-Afrikában, Ausztráliában, Nyugat-Európában és néhány ázsiai országban összesen 15,5 millió ember foglalkozik többé-kevésbé rendszeresen doppingszerek előállításával, valamint eladásával.

A doppingcsempészet legfontosabb útvonala Oroszországból, Ukrajnából és Litvániából vezet Nyugat-Európába, Észak-Amerikába és a Közel-Keletre. Itt fordul meg az egész dopping-forgalom 20 százaléka, míg 10 százalék Indiából kerül az Egyesült Államokba vagy éppen a Közel-Keletre. A tanulmány szerint minden tizedik doppingcsempész kínai.

Tiltott szerek használata miatt a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) végrehajtó testülete hat osztrák sportolót örökre kizárt az ötkarikás játékokról a tavalyi, torinói téli olimpián történt doppingbotrány miatt. Wolfgang Perner, Wolfgang Rottmann biatlonos, illetve Martin Tauber, Jürgen Pinter, Johannes Eder és Roland Diethart sífutó többé nem indulhat olimpián. A játékok alatt tartott két házkutatás során 100 injekciós tűt, 30 kisebb csomag gyógyszert és különböző vértranszfúziós eszközöket foglaltak le.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik