Mohamed Najib Tun Razak malajziai kormányfőhelyettes közölte: tűzoltóik továbbra is várják Jakarta arra vonatkozó kérését, hogy segítsenek oltani a tüzeket. Kifejezte abbéli reményét, hogy miután Susilo Bambang Yudhoyono indonéz elnök elvi megállapodást már kötött Abdullah Ahmad Badawi malajziai kormányfővel a segítség elfogadására, a bürokratikus akadályok mihamarabb elhárulnak a megvalósítás elől.
Az ország déli részén, amelyet csak a keskeny Malakka-szoros választ el Indonéziától, csütörtökön rendkívüli állapotot hirdettek ki.
Az európai turisták lerövidítették ott-tartózkodásukat, a lehető leghamarabb távozni akarnak az érintett országrészből. Az AFP francia hírügynökség idézett egy kisgyermekes magyar édesanyát is, aki úgy nyilatkozott, hogy az első lehetséges géppel hazautaznak Budapestre.
Az újságok jelentése szerint sokan más országba vagy Malajzia távolabbi részeibe utaznak át szabadságuk hátralévő idejére. A Kuala Lumpur-i gyógyszertárakban, illetve másféle üzletekben is elkezdték árusítani a légzőmaszkokat, de tülekedés alakult ki, mert az emberek attól tartanak, hogy nem lesz belőlük elég. Malajzia nemritkán küzd ilyen gondokkal: 1997-ben és 1998-ban a mostaninál is jóval súlyosabb válságot élt át.
A szomszédos Indonéziában, Szumátra és Kalimantan (Borneó) szigetén ugyanis gyakran tombolnak hatalmas erdőtüzek. Ezek gyakori ismétlődésének fő oka az úgynevezett égetéses földművelés, ami azt jelenti, hogy égetéssel kiirtott erdőrészek földjét veszik művelés alá. Az indonéz törvények tiltják ezt a gyakorlatot, de a hatóságok valamilyen okból nem tudnak vagy nem akarnak érvényt szerezni a törvényi tilalomnak.