Élet-Stílus

Megindult a roham az albérletek iránt

A lakásválasztásnál elsősorban az ár és az egyetem közelsége a meghatározó a diákok számára. Az egyetemi városokban megvásárolt ingatlan akár jó befektetés is maradhat hosszútávon.

A felsőoktatási intézmények felvételi ponthatárainak július végi kihirdetése után egyből megindul a felvételt nyert diákok albérlet-keresési rohama. Országszerte terjed az a megoldás, hogy az első évben albérletbe költözik a diák, majd a második évtől szülői segítséggel lakást vesz, melyet gyakran diáktársaival oszt meg, fedezve a hiteltörlesztés költségét – derül ki az Otthon Centrum elemzéséből.

Keresett a többszobás

Debrecenben a lakásválasztásnál az ár, és az egyetem közelsége a meghatározó, illetve egyre fontosabb szempont az egyedi fűtés. Jelenleg egyaránt mutatkozik kereslet a kisebb, gázfűtéses téglalakásokra, valamint a többszobás panelekre is. A városban egy tégla garzonlakás havi bérleti díja 35 ezer forint körül alakul, a panelé kicsivel kevesebb. Míg kétszobásnál 50-60 ezer forinttal kell kalkulálni, addig a háromszobás panelnél 70 ezer forint is lehet a reális bérleti díj.

Nem gond a távolság

Szegeden már júliusban elkezdték a lakáskeresést azok, akik bérlet helyett vennének. Az alföldi egyetemi városban sok külföldi is tanul, akik ugyancsak inkább lakást vesznek. A jó tömegközlekedés miatt kedveltek az egyetemtől távolabb lévő olcsóbb panellakások. Az egyetemhez közeli téglalakás 50-120 ezer forint/hó között bérelhető, míg távolabb 30-80 ezer forintra csökken a díj. Egy panelszoba pedig akár már 12 ezer forint plusz rezsitől megkapható. Ez a kategória aztán egészen 90 ezer forintig elmehet egy nagyméretű lakótelepi lakás esetében.

Gyakran több diák közösen bérel egy lakást (fotó: MTI)

Gyakran több diák közösen bérel egy lakást (fotó: MTI)


Befektetésnek sem utolsó


Győrött többnyire az egyetemhez közeli, téglaépítésű garzonokat keresik. Bár ez drágább városrésznek számít, az itt megvásárolt ingatlan jó befektetés marad hosszútávon. Bérletre távolabbi, olcsóbb, 35-50 négyzetméter közötti (garzontól kétszobásig) lakások a keresettek, akár tégla, akár panel épületben. Egyetemhez közeli téglalakásnál havonta ezer forintos négyzetméterárral lehet kalkulálni (rezsi nélkül), míg az egyetemtől távolabbi panelek körülbelül 20 százalékkal olcsóbbak.

Sopronban ennél nagyobb bérleti díj különbség a jellemző: a kis tégla garzonok ára átlagosan ezer forintnál több, a kevésbé keresett paneleké viszont 700 forintról indul.

Többen összeállnak

Veszprémben és Kecskeméten is jellemzőbb, hogy több diák bérel együtt lakást. Az alföldi városban 50-70 négyzetméter közötti ingatlanokat keresnek, míg Veszprémben a kisebb, másfél-kétszobás lakás a favorit. A bérleti díjak Veszprémben magasabbak: egyetemhez közeli téglalakás tipikusan 40-60 ezer forint/hó, míg távolabbi panel garzon már 20 ezertől bérelhető.

Pécsett az Egyetemváros, Uránváros és Belváros a legkeresettebb városrészek az egyetemisták körében. A fő szempont a tanintézet közelsége. A 40-60 négyzetméter, másfél-, két és fél szoba a keresett intervallum. Az albérleti árak általában nem függnek a lakástípustól (tégla vagy panel). 30 ezer forintról indul egy garzonlakás bérleti díja, ami 2-3 szobás, külföldiek körében is kedvelt belvárosi téglalakás esetében, 70 ezer forintig is elmehet.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik