Az épületet az ausztrál PTW Architects tervezte, s a tudomány és filozófia vívmányait a szó szoros értelmében beépítő déliek kitettek magukért.
A 2006-ban mérnöki elismeréseket bezsebelő, a 2004-es Velencei Biennalén az atmoszférateremtés különdíjával is jutalmazott Vízkocka mesteri példája annak, ahogy az építészet a tudományokat szemléli – és kölcsönöz tőlük.
A Vízkocka: “molekuláris tudomány és fenomenológia” (AP)
A zsűri szerint „a terv bizonyította, hogy az építészet a molekuláris tudománnyal és a fenomenológiával karöltve képes megidézni a vízfelületet”.
A tervek alapján az építkezést 2003. december 24-én kezdték el. A kivitelező CSCEC (Kínai Állami Építőmérnöki Vállalat) innovatív, minden funkcionális igényt kielégítő építménnyel lepte meg a világot. A homlokzatot acélbordákra felfogott – s a nukleáris, valamint az „űriparból” származó, az üvegnél mintegy 30 százalékkal több fényt és hőt átengedő, nem mellékesen könnyebb – ETFE-sejtekkel (etilén tetrafluoretilén) borította.
Az épület felülete, a „Weaire-Phelan struktúra” így buborékokra és sejtekre hasonló különös formák ismétlődése. A végtelen metaforája, egyben elegáns textúra. A Weaire-Phelan-féle rendszer az elméleti fizikára támaszkodik – 1993-ban a dublini Trinity College két fizikusa, Denis Weaire és Robert Phelan alkotta meg: módosítva – és javítva – a legendás William Thompson Kelvin 14 szögű idomokra alapozott tetrakaidecahedráját.
Építés közben – a textúra acélvázra terhel (AP)
A Vízkocka hideg kék színével méltó ellenpárja a kivilágítva inkább a tüzet szimbolizáló Madárfészeknek; a két épületben az ellentétekre (is) alapuló kínai filozófia öltött formát. A mintegy háromezer darab könnyű és hajlékony, de rendkívül erős duplafalú sejt remek hőáteresztő képessége mellett elsősorban a fényáteresztés terén úttörő.
A nagyjából 110 ezer négyzetméteres homlokzat nappali megvilágításban nem szorul villanyfényre, sőt, a sejtek belső nyomását módosítva az enteriőr megvilágítását is alakítani lehet – így például a vízfelület tv-közvetítéseket zavaró tükröződését is szinte teljességgel ki lehet iktatni.
A 65 ezer négyzetméteres hatalmas kocka a játékok alatt 17 ezer nézőt fogad be; az olimpia után a nézőteret hatezresre redukálják. A Vízsportok Centere látja majd vendégül az úszás, a műugrás és a szinkronúszás indulóit.
Víz és tűz: a Vízkocka és a Madárfészek (Getty)
A tervek szerint a vízilabdázók is itt szerepeltek volna, a programbonyolódás elkerülése érdekében azonban a szervezők végül a Ying Tung uszodába helyezték a labdás sportágat.