Gazdaság

RENITENS OSZTRÁK VÉLEMÉNY – Tízes EMU-kör

Ausztria számára másodlagosak az Európai Monetáris Unió maastrichti kritériumai; a kormánypolitika középpontjában a munkanélküliség leküzdése és a kielégítő gazdasági növekedés áll - nyilatkozta a pénzügyminisztérium államtitkára. A napokban egy londoni hitelminősítő úgy vélekedett, hogy tíz ország csatlakozhat első körben az EMU-hoz.

Egyik szemünket a munkanélküliségen és a gazdasági fejleményeken kell tartanunk; ezek előbbrevalók, mint a szigorú ragaszkodás ahhoz, hogy a költségvetési deficit meg ne haladja a GDP 3 százalékát – mondta Wolfgang Ruttenstorfer a Wirtschaftsblattnak.

Mint ismeretes, az Európai Pénzügyi és Gazdasági Uniót (EMU) megalapozó maastrichti szerződés rögzíti azokat a gazdasági célokat, amelyeket a belépni szándékozóknak el kell érniük. A költségvetési deficit nem haladhatja meg a GDP 3 százalékát, az államadósság a 60 százalékot. Ruttenstorfer, aki Ausztria EMU-csatlakozásának előkészítésével foglalkozik, azt mondta: csökkenteni kell a sebességet, amellyel az országok teljesíteni igyekeznek a maastrichti feltételeket.

Ausztriának meggyőződése, hogy az egységes valutát bevezető országok első csoportjában lesz, és szakértők egyetértenek abban, hogy az ország az idén teljesíteni tudja a deficitre vonatkozó 3 százalékos küszöbértéket.

A legutóbbi felmérés szerint minden második osztrák ellenzi az egységes valuta, az euró bevezetését. Ausztria legbefolyásosabb szakszervezete határozottan az euró ellen van, és nyomást gyakorol a kormányra, hogy törődjék többet a foglalkoztatással az EMU felé való rohanásban.

Az EMU-csatlakozás esélyeivel kapcsolatban a múlt héten egy újabb előrejelzés látott napvilágot. A Londonban székelő IBCA hitelminősítő ügynökség közlése szerint a tervezett európai pénzügyi unió első lépésben Németországból, Franciaországból, Ausztriából, Hollandiából, Luxemburgból, Írországból, Belgiumból, Finnországból, Spanyolországból és Portugáliából alakul majd meg, vagyis az EU 15 tagállama közül tízből. Kimarad tehát Nagy-Britannia, Olaszország, Svédország, Dánia és Görögország. Az IBCA nyitva hagyja a brit csatlakozás kérdését, mert úgy véli, hogy a munkáspárti kormány még változtathat az eddigi hozzáálláson.

Portugália és Spanyolország esetében korábbi véleményét megváltoztatva nyitott az IBCA. Tavaly mindkét ország teljesítette a költségvetési célokat, az idén pedig esély van az előbbi államban 2,9, míg az utóbbiban a 3 százalékos GDP-arányos deficit tartására. Az infláció mindkét országban kedvezően alakul, és a nemzeti valuták is állják a sarat az Európai Monetáris Rendszer árfolyam-lebegtetési sávjában. Az államadóssági kritériumok azonban nem teljesülnek: Portugália 64 százalékra számít a GDP-hez viszonyítva, Spanyolországban pedig még kedvezőtlenebb az előrejelzés.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik