Közélet

Ijesztően könnyű gyereket rabolni

Játszótér (játszótér)
Játszótér (játszótér)

Kilenc budapesti gyerekből hétnél bevált a trükk. Csupán egy kedves néni és egy nemlétező elveszett kutyus kellett hozzá.

Csúnya, öreg, ijesztő és gonosznak látszik – valahogy így képzelhetik a gyerekek azokat a felnőtteket, akiktől félniük kell. Ám úgy fest, egy kedves, barátságos „nénitől”, nem ijednek meg. Sem a két és fél, sem pedig a 14 éves gyerek. A nő egy képet szorongatott, amelyen egy kiskutya volt, azt mondta, kedvence elveszett. Arra kérte kiszemeltjeit, menjenek vele, segítsenek neki. A terv bejött, kilencből hét gyerek mondott igent, a beavatott szülők nem kis meglepetésére. A tesztet a Forró Nyomon stábja végezte el egy hasonló, brit „akció”mintájára.


Így próbákoztak külföldön

Legyen gyanakvó, mondjon nemet

Az Országos Rendőr-főkapitányság szakértője szerint az a legnagyobb baj, hogy a szülők nem tudatosítják a gyermekekben, hogy nemcsak a csúnya ember lehet gonosz, az is veszélyt jelenthet, aki éppenséggel kedves, bájos, szimpatikus. A feladat: gyakoroltatni kell velük a nemet mondást, ha lehet, játékos formában. A beszédet ugyanis hamar elfelejtik.

A gyermekbántalmazást kutató alezredes szerint tudatosítani kell a gyerekekben, hogy nem életszerű, inkább gyanús, ha egy felnőtt – legyen bármennyire is kedves – egy gyerek segítségét kéri valamiben. Igenis legyen gyanakvó: miért pont egy gyerek segítsen, ha felnőttek is segíthetnének?

Mindig akad egy okos

Ha pedig nincs felnőtt a közelükben, akkor viszonylag védelmet tud adni a kortársaik jelenléte is, mert valamelyiknek eszébe jut, hogy “nem szabad”, és ha már kimondja, akkor a többiek is kapcsolnak, hogy ez valóban nem jó ötlet.

Ez a Forró Nyomon stábja által elvégzett kísérletben is megfigyelhető volt. A 8 éves barátnők egyike ment volna, de amikor a másik nemet mondott, akkor az első is meggondolta magát; illetve a testvérpár fiatalabbik tagja ment volna, de a bátyja határozottan nemet mondott, így nem sikerült elcsalni a kisebbet sem.

Klasszikus gyermekrablásnál vagy támadásnál is viszonylag védettséget ad a csoport, őket megtámadni nagyobb kockázat, mert akkor már több gyerek reakcióját kellene figyelni, nagyobb a hiba lehetősége – ezért inkább az egyedül lévők vannak veszélyben.

A szülők sokszor legyintenek

Magyarországon egyébként évi 1-2 gyermekrablásnak nevezhető eset van, de ilyenkor a családtagok viszik el a gyerekeket.  Viszont elcsalásuk vélhetőleg gyakoribb, mint arról a rendőrségnek tudomása van, mivel a szülők a sikertelen kísérleteket – amelyekről a gyerek beszámol nekik – általában nem jelentik. Ezért az ORFK szakértője azt tanácsolta, hogy ilyen esetben azonnal értesítsék a rendőrséget akkor is, ha a gyermek ügyesen elkerülte a bajt.

Városi legenda

Mint ismert, csaknem két hétig egy „zavart, sápadt asszony” tartotta rettegésben a fővárost, miután egy XIII. kerületi iskola értesítette a rendőrséget egy gyanús idegenről, aki az intézményükben járt és több kerületi tanintézmény, óvoda figyelmeztette a szülőket. A „fantomot” több játszótéren is látni vélték, a rendőrségre számos bejelentés érkezett. A rendőrség közölte, bár keresik az asszonyt, ám hozzáfűzték, az addigi adatok alapján ez csupán városi legenda. Az iskola is megelégelte a dolgot, hét közepén közleményben cáfolt, elmondták, csupán egy iskolájukba látogató anyuka okozott riadalmat.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik