Lázár János Miniszterelnökséget vezető államtitkár szerint elfogadhatlan, hogy az emberek az alapvető húsárukat nem tudják megvenni, a kormánynak tehát mérlegelnie kell az áfacsökkentést. Ennek hatásainak vizsgálatára Orbán Viktor miniszterelnök már utasította is a szaktárcát. Jöhet tehát a 10 százalék alatti áfa a baromfi- és sertéstermékeknél. Kérdés azonban, hogy ki fog jól járni a változással?
Fotó: MTI/Mohai Balázs
Miért pont most?
A húsfeldolgozók már évek óta hangoztatják, hogy a szektorban elharapódzott feketegazdaságot az áfacsökkentéssel lehetne hatékonyan megfékezni. A példátlanul magas, a húsipart is sújtó 27 százalékos áfát elkerülendő az ágazatban 40 százalékra becsülik a feketekereskedelem arányát. Egyre nagyobb mértéket ölt a számla nélküli kereskedelem. Az étteremben vagy éppen a hentesnél csak az áru egy részéről van beszerzési számla, de mivel nagyon gyorsan forgó árukészletről van szó, ezt még egy esetleges ellenőrzés során is nehéz bizonyítani. De persze nem lehetetlen! Így azt remélik, aki 27 százalékért kockáztatja a büntetést, az 10 százalékért már nem, és inkább befizeti az áfát. Ez egyébiránt élelmiszerbiztonsági szempontból sem utolsó, hiszen a számla nélküli áru nemcsak áfacsalást, de ellenőrizetlen eredetet is jelent.
Eddig azonban a kormány elzárkózott, mondván: a 3 százalék alatti költségvetési hiány elérése és megtartása mindennél fontosabb, hiszen Magyarország így úszhatja meg az Európai Unió kohéziós pénzeinek valódi felfüggesztését.
Miután viszont hazánk már a túlzottdeficit-eljárás alól is kikerült, belevághatunk az áfacsökkentésbe.
Lenyelik
Arra azonban nem lehet kötelezni a húsfeldolgozókat, hogy az áfacsökkenést az áraikba is beépítsék. Így a csődöktől tizedelt szektor szereplői feltehetően inkább versenyképességüket javító beruházásra fordítják majd a megtakarított összeget. Mivel pedig a költségvetés lenyeli az áfacsökkenéssel kieső bevételt, gyakorlatilag fordított módon a szektort támogatja.
Annak ellenére azonban, hogy a hús fogyasztói ára várhatóan nem csökken, előbb-utóbb mégis érezhetjük az áfacsökkentés pozitív hatását, például a munkahelyteremtésben. Az állattenyésztés, amely a növénytermesztésnél körülbelül négyszer több munkaerőt igényel, az elmúlt évtizedekben elsorvadt Magyarországon. Ezen segíthetne a húsfeldolgozás és -értékesítés megreformálása.