A jól ismert mexikói kardfarkú hal – szifó – nôstényei nagy valószínűséggel hímként fejezik be életüket: a nemváltás ennél a fajnál természetes jelenség.#<# A Washington State University biológusai most hasonló, de ellenkezô elôjelű folyamatot fedeztek fel egy, a Columbia folyóban ôshonos lazacnál; kiderült, hogy a lazacnôstények 80 százaléka valójában hímnek született. A szifó és a lazac nemváltása közötti fontos és szomorú különbség, hogy ez utóbbiakban a jelenség természetes körülmények között sohasem következik be – vagyis a változást valamilyen új környezeti tényezô, esetleg szennyezés okozza.
A vadon élô lazacpopulációk degenerálódására sohasem derült volna fény, ha – a halfaj gazdasági jelentôsége miatt – nem monitoroznák folyamatosan genetikai állományukat. Azt, hogy a nôstények négyötöde valójában hím, a kromoszómavizsgálatok mutatták meg.
Hím lazacot nôsténnyé változtatni laboratóriumban gyerekjáték; egyes fajok esetében az ivadékok hormonkezelése szükséges hozzá, másoknál elegendô megváltoztatni a víz hômérsékletét. Így vagy úgy, a hímbôl lett nôstények képesek egészséges petesejteket termelni és leívni; a probléma az, hogy a populációban a nemek aránya elôbb utóbb teljesen a hímek javára tolódik el. Egy XY kromoszómával rendelkezô normális hím és egy XY kromoszómát hordozó “átváltozott” nôstény párosodása ugyanis YY kromoszómás hím ivadékokat eredményez, amelyek ugyan szintén termékenyek, de a következô generációban még normális – XX – nôsténnyel párosodva is csak és kizárólag hím utódokat nemzhetnek. Könnyű belátni, hogy ez idôvel a valódi nôstények kihalásához és populáció teljes összeomlásához vezethet. A biológusok éppen ezért most megpróbálják azonosítani az abnormális folyamat okait. A természetes vizekbe mosódó hormonszerű növényvédô szerek, valamint a folyókon épített vízlépcsôk okozta vízhômérséklet-ingadozások egyaránt befolyásolhatják a fejlôdô lárvák ivarát, a kutatók szerint azonban a Columbia folyóban mindezek a hatások elhanyagolhatók. A pontos magyarázathoz vizsgálataikat most a folyam egész vízgyűjtô területére kiterjesztik.