A bizottságon átmentek
A két jelölt a bizottságtól 22 igen szavazatot kapott, 4 szocialista képviselő tartózkodott a voksolásnál. A koalíciós pártok képviselői mellett a Jobbik is igennel szavazott.
A jelöltekre javaslatot tevő Rogán Antal (Fidesz) bizottsági elnök bejelentette: indítványozza, hogy a parlament a jelöltekről szóló délutáni szavazáskor március 21-i hatállyal válassza meg az új tanácstagokat, hogy legyen idő az összeférhetetlenségek megszüntetésére.
Járai emberei
Mindkét jelölt korábban dolgozott az MNB-ben. Bártfai-Mager Andrea 2001-től az MNB bankfőosztályát vezette, majd 2006-tól előbb főosztályvezetői, később igazgató-helyettesi beosztással a pénzügyi stabilitási szakterületet vezette. Bártfai-Mager Andrea 2007 és 2010 között a Gazdasági Versenyhivatal versenytanácsának versenyjogi és fogyasztóvédelmi tárgyú versenyfelügyeleti ügyekben eljáró tagja volt. Jelenleg a Magyar Közlöny Lap- és Könyvkiadó Kft. ügyvezető igazgatója.
Gerhardt Ferenc 2005 és 2007 között volt az MNB banküzemi szakterületének vezetője igazgatói kinevezéssel. Fél évig a jegybank alelnöki teendőit is ellátta. Jelenleg a Magyar Fejlesztési Bank vezérigazgató-helyettese. Korábban számos magyarországi pénzintézetnél dolgozott, így a CIB-nél, az ING-nél, a Konzumbanknál, az MKB-nál és az Allianz Hungáriánál.
Működő, de nem teljes
A jegybanktörvény módosítása óta a gazdasági bizottság javaslatára az Országgyűlés választja meg a monetáris tanács négy külsős tagját. Elődeik mandátuma március elsején járt le, így azóta a jegybank döntéshozó testülete nem cselekvőképes (a törvény szerint héttagú tanácsnak csak három belsős tagja, Simor András, Király Júlia és Karvalits Ferenc maradt a posztján).
maradhat az alapkamat
A közeljövőben maradhat a jelenlegi kamatszint – felelte Gerhardt Ferenc, a monetáris tanács tagjelöltje. Gerhardt Ferenc az inflációt jelölte meg az egyes számú ellenségnek, utalva az MNB legfontosabb feladatára a forint értékállandóságának megőrzésére.
A két jelöltből arra következtetünk, hogy formálisan az Országgyűlés, gyakorlatilag a kabinet helyreállítja ugyan a monetáris tanács cselekvőképességét, de még nem találta meg minden jelöltjét a testületbe.
Néhány közgazdász és az ellenzéki pártok attól tartottak, hogy a négy külsős tag jelölésével a kormány alaposan megváltoztathatja a jegybank monetáris politikáját, és az Orbán Viktor és Matolcsy György által egyaránt többször követelt kamatcsökkentések kerülnek napirendre.
Az fn.hu-nak nyilatkozó elemzők szerint erre a gazdaság alapvető törvényszerűségei miatt kevés az esély. Erről szóló írásainkat itt és itt olvashatja.