Az Ipsos legfrissebb közvélemény-kutatása szerint az első negyedév látványos mozgásai után márciusról áprilisra alig változtak a pártpreferenciák.
A Fidesz tábora legutóbb és e hónapban is 24 százalékos, az MSZP-é korábban 16 volt, áprilisban 15 százalékot tesz ki. A Jobbik 7 százaléknyi támogatót vonzott egy hónapja és most is, az Együtt 2014 – Párbeszéd Magyarországért választási szövetség hívei márciusban 5 százaléknyian voltak, ezúttal 4 százalékot érnek el. Az LMP és a Demokratikus Koalíció tábora is azonos a múltkorival: 2, illetve 1 százalékos a teljes népességen belül.
Az Ipsos mérése szerint a pártoktól távolságot tartók aránya sem igazán módosult – egy hónapja 44 százalék volt, jelenleg 45 százalék.
Az „óvatos értelmezést ajánlva” mutatja be az Ipsos a biztos pártválasztók körében mért támogatottsági arányokat. Ebben a nem túl népes, de rendkívül fontos választói körben a Fidesz 46 százalékkal vezeti a rangsort, az MSZP 26 százalékkal a második helyen áll. A Jobbik 14 százaléknyi aktív és elkötelezett szavazót tudhat maga mögött. Az Együtt 2014 – PM az eltökélt szavazók 8 százalékára számíthat, míg az LMP 3, a DK 1 százalékra – közölte a cég.
Bejött a rezsicsökkentés a Fidesznek
Az év első negyedévében egyértelműen javult a közhangulat és kisebb lett a kormányváltást kívánók aránya a rezsicsökkentésnek köszönhetően – olvasható az Ipsos összefoglalójában, amely szerint ugyanakkor az elmúlt egy hónapban megtorpant ez a folyamat, és vannak jelei a visszarendeződésnek.
Fotó: Berecz Valter
Tavaly év végén a lakosság 15 százalékának volt az a véleménye, hogy jó irányba mennek az ország ügyei, és ez a csoport márciusig 27 százalékosra bővült. Ezzel párhuzamosan az aktuális állapotokat negatívan értékelők aránya 77-ről 67 százalékra csökkent. A mostani felmérésben viszont nem javult tovább a közhangulat, sőt valamelyest romlott: a kedvező folyamatokat érzékelők aránya 22 százalékra esett vissza, a kedvezőtlen fejleményeket tapasztalóké 71 százalékra bővült – mérte az Ipsos.
49 százalék szeretne kormányváltást
A cég szerint a kormányváltó hangulat is lanyhult az év első hónapjaiban. A decemberi felmérésben a választópolgárok 52 százaléka volt azon a véleményen, hogy a hatalmi viszonyok változzanak meg a 2014-es választások után, míg 22 százalék a további működését kívánta. Márciusban a kormányzat menesztésének 48, maradásának 32 százaléknyi híve volt. Áprilisban nem folytatódott az Orbán-kabinet szempontjából kedvező tendencia, igaz, a közhangulat esetében tapasztalt fordulatot sem érzékelni. Jelenleg a választópolgárok 49 százaléka szeretne kormányváltást, 32 százaléka nem.
Az országban zajló folyamatokkal és az Orbán-kabinettel elégedettek a Fidesz tartalékát jelenthetik. Ez a csoport 3 százalékos – negyedmilliós –, részvételi hajlandóságot mutató részük 1 százalékot, szűk százezer embert tesz ki – mutat rá a kutatás.
Áder a kedvenc politikus
Az Ipsos szerint a potenciális kormányfőjelöltek közül Orbán Viktor a legkedveltebb 36 ponttal, Mesterházy Attilának 32 pontos, Bajnai Gordonnak pedig 30 pontos a rokonszenvmutatója. Az LMP első számú vezetője, Schiffer András 25 pontos, Vona Gábor népszerűségi indexe szintén 25 pont, Gyurcsány Ferencé 22.
A legrokonszenvesebb magyar politikus Áder János köztársasági elnök, 40 ponttal.