Így reagált Gyurcsány Ferenc a kormányfő szavaira, amelyek szerint napirenden tartaná a halálbüntetés kérdését. A Demokratikus Koalíció (DK) elnöke azt mondta, pártja szenvedélyes felháborodással fogadja Orbán Viktor szavait, az élet ugyanis “hitünk szerint vagy a sorsnak vagy Istennek” a nagyszerű ajándéka. Egyetlen európai országban sincs halálbüntetés és “Európa peremvidékén”, Törökországban vagy Oroszországban, ahol elvileg létezik ez a büntetési forma, évek óta nem szabnak ki halálos ítéletet – hívta fel a figyelmet.
Gyurcsány Ferenc szerint aki ezzel az európai civilizációs örökséggel szembemegy, az szembemegy azzal, amiért érdemes embernek és európainak lenni. A “Ne ölj!” bibliai parancsa egyetemes és általános, és nincsen utána de – folytatta az ellenzéki pártelnök, aki szerint a miniszterelnök szándéka sérti a keresztényi meggyőződést, és szembemegy az emberiesség, a humanizmus legalapvetőbb értékeivel.
Rogán Antal Fidesz-frakcióvezető – aki azt mondta, Magyarországon nem népszavazás, nem a parlament törölte el a halálbüntetést, hanem az Alkotmánybíróság – vagy “tanulatlan vagy hazudik”, mert a magyar parlament két alkalommal, 1992-ben és 2003-ban is döntött a halálbüntetés tilalmáról az emberi jogok európai egyezménye hatodik kiegészítő jegyzőkönyvének ratifikálásával, illetve ugyanennek az egyezménynek a 13-ik kiegészítő jegyzőkönyvének kihirdetésével. Mindkétszer korrekt, tárgyszerű eljárásban, a Fidesz támogatásával fogadták el a jegyzőkönyveket és 2003-ban már Rogán Antal is a parlament tagja volt – mondta.
Gyurcsány szerint a Fidesz versenyfutásának a Jobbikkal nem lehet áldozata Magyarország, ha ugyanis a kormánypárt a Jobbik vitorlájából úgy akarja kifogni a szelet, hogy a Jobbik programját valósítja meg, azzal kárt okoz önmagának és Magyarországnak. A Jobbikkal nem úgy kell küzdeni, hogy a demokratikus kánonba befogadják az “elfogadhatatlan nézeteket”, hanem úgy, hogy minden erővel fellépnek a “sokszor antihumanista, embertelen” törekvéseikkel szemben – vélekedett.
A DK elnöke szerint az Európai Parlament elnöke várhatóan csak az első lesz a sorban, aki figyelmeztetni kívánja a miniszterelnököt, hogy “veszélyes vizekre tévedt”. A politikus ezt arra a kérdésre válaszolta, hogy Martin Schulz szerdán Strasbourgban tudatta, telefonbeszélgetést kezdeményezett Orbán Viktorral a halálbüntetésről szóló kijelentései miatt. A halálbüntetés tilalma az alkotmányos jog része, alkotmánymódosításról pedig nem lehet népszavazást tartani – felelte egy másik felvetésre.