Idén januártól a TEK titokban információt gyűjthet. Erre a nemzetbiztonsági szolgálatokra vonatkozó törvény úgy ad felhatalmazást, hogy – szemben a rendőrségről szólóval – nem tartalmaz hatékony jogorvoslati rendszert, pedig az Európa Tanács ajánlása szerint az állampolgárok számára biztosítani kellene, hogy betekinthessenek a szolgálatok által összegyűjtött információkba, kivéve, ha az nemzetbiztonsági érdeket sértene – írja jelentésében az alapvető jogok biztosa.
A jog uralmának a titkosszolgálatok működésekor is érvényesülnie kell, vagyis megfelelő szabályozással minimalizálni kell az önkényes jogalkalmazás lehetőségét – hangsúlyozza az ombudsman.
Szabó Máté ezért felkérte a nemzetbiztonsági szolgálatokért felelős belügyminisztert, Pintér Sándort, hogy a jelentésben rögzített szempontok figyelembevételével kezdeményezze a nemzetbiztonsági szolgálatokról szóló törvény olyan módosítását, amely biztosítja a hatékony jogorvoslatot – többek közt – a TEK által végzett titkos információgyűjtés eljárásával szemben.
Az alapvető jogok biztosa szerint célszerű lenne normatív módon meghatározni azt a szempontrendszert, amelynek alapján el lehet dönteni, hogy egy adott tényállás megalapozza-e a szolgálatok eljárását.
Korábban az Eötvös Károly Intézet két munkatársa az Alkotmánybírósághoz fordult a TEK titkos adatgyűjtése miatt. A jogvédők szerint ugyanis alkotmányos jogba ütközik az, hogy a titkos megfigyeléseket nem bíró, hanem a miniszter engedélyezi.