Megírtuk: rendkívül későn érkezett meg a mentő egy agyvérzésgyanús nőhöz november végén a 16. kerületben. A beteg meghalt. Ez volt az az ominózus eset, ami után Burány Béla, az Országos Mentőszolgálat vezetője főigazgatói megbízottat jelölt ki a gördülékeny ellátás garantálására. A feladatot Göndöcs Zsigmond kapta, aki a második Gyurcsány-kormány idején három évig főigazgatóként vezette a mentőszolgálatot – írja a Népszabadság.
A lap úgy tudja, előtte már Budfapestre vezényeltek hét autót. Az átvezényelt mentőknek a reggeli műszak kezdetén kell majd fővárosi mentőállomásokon munkára jelentkezniük, és este, a műszakzáráskor térhetnek vissza saját településeikre.
A Népszabadság úgy tudja, a november 30-i haláleset miatt elrendelt belső vizsgálat eredménye szerint a hívást fogadó rosszul kérdezte ki a segélykérőket, s miután nem volt elég információja, rossz döntést hozott. “Nem ítélte ugyanis elég súlyosnak az esetet ahhoz, hogy riassza a rohamkocsit. Egyéb „hadra fogható” mentő pedig nem volt” – írja a napilap. A hasonló tragédiák elkerülésében segíthetné a mentőket az uniós támogatásból finanszírozott, de a gyakorlatban még nem működő mentésirányítási rendszer. Ennek része az a panel, amely egy csekklista mentén azonosítja a segélykérőtől érkező információt, így segít dönteni a hívást fogadónak arról, milyen mentőre van szükség.
A rendszer működését a múlt hét elején állítólag több egészségpolitikusnak, köztük Zombor Gábornak is bemutatták. Ám azt nem tudni, mikor kezdik használni a rendszert, amely a feladat elvégzéséhez logisztikai támogatást ad. Addig a mentésirányítók hagyományos telefonvonalon, „jegyzetfüzet” segítségével koordinálják a munkát.