Gazdaság

Bécs, Budapest és Zágráb

egyaránt látványos elégtételt nyert, amikor a Kanári-szigetek egyik luxusszállodájának éttermében a múlt héten letartóztatták Ante Gotovina tábornokot. Utóbbi esetében magyarázni sem kell a megdicsőülés okát. A zágrábi kormány éveken át hiába állította, hogy a balkáni háborúk horvát főbűnöse nem Horvátországban bujkál, ezt sem a hágai Nemzetközi Törvényszék, sem az Európai Unió nem nagyon hitte el, sőt, a horvátok együttműködésének őszinteségét is rendre megkérdőjelezték. Ám utólag igazolást nyert az az elkötelezett kiállás is, amellyel Ausztria – a Zágrábbal szemben korábban leginkább bizalmatlan Nagy-Britanniával is dacolva – október elején kikényszerítette a huszonötökből Horvátország EU-csatlakozási tárgyalásainak megkezdését.

Amikor a politikai tét ilyen hatalmas, a hasonló váratlan rajtaütések hallatán az emberben nyilván óhatatlanul ott motoszkál a kétely, vajon nem arról van-e szó, hogy a történet szereplőinek egytől egyig az volt az érdeke, Gotovina ne az unióval már tárgyaló Horvátországban kerüljön rendőrkézre. Ám, még ha az összeesküvés-elméleteken edződött elemző hajlamos is eltöprengeni az effajta végkifejleten, ahhoz nem fér kétség: az ex-tábornok letartóztatása egy csapásra szélesre tárta Zágráb előtt az EU eddig csak óvatosan nyíló ajtaját.

Márpedig Horvátország mielőbbi európai integrációja a régió országainak alapvető gazdasági és politikai érdeke, nem hiába lobbizott érte teljes erőbedobással Bécs és – ugyan jóval visszafogottabban – Budapest is. A horvát uniós csatlakozás nyomán ráadásul várhatóan a Balkán egésze stabilabbá válik, annál is inkább, mert Zágráb példája a régió többi országára is ösztönzőleg hathat. Ki tudja, Ante Gotovina rács mögé kerülésével talán elindul az a lavina, amely a boszniai szerbek egykori vezérét, Radovan Karadzsicsot és Ratko Mladicsot, azaz a legkeresettebb balkáni háborús bűnösöket is „maga alá temeti” majd?! Szerbia vagy akár Bosznia-Hercegovina ezáltal persze még nem nyerne bebocsátást az unióba – addig még sok teendő vár Belgrádra és Szarajevóra -, de mindenképpen nagy lépéssel kerülnének közelebb Európához. Az osztrák és a magyar erőfeszítéseket végső soron a Balkán integrációja igazolhatja.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik