Az EU igazságügyi biztosa a Népszavának adott interjúban érdekesnek nevezte, hogy Navracsics Tibor közvetlenül azután vádolta meg elfogultsággal, miután jelezték, részletesen elemzik a legutóbbi magyar alkotmánymódosítás jogszerűségét. Viviane Reding mégsem adta fel a reményt, hogy a magyar kormány változtat hozzáállásán, együttműködik az EU-val és az Európa Tanáccsal. Az EU-biztos ragaszkodik ahhoz, hogy Magyarország jogrendszere teljesen megfeleljen az uniós jognak. Ugyanezt várja a többi tagállamtól is, függetlenül attól, hogy azokban éppen melyik párt van hatalmon – tette hozzá.
Szerinte ez nem Magyarország támadása, hanem a kormány intézkedéseinek bírálata. Az uniós biztos nagyon sajnálatosnak tartja, hogy „a magyar kormány nem teljesítette José Manuel Barroso bizottsági elnök kifejezett kérését, hogy várjon az alkotmánymódosítás elfogadásával addig, amíg az EB nem végezte el elemzését. Ez annál is inkább sajnálatos, mert Barroso elnök márciusban több fontos aggodalmának konkrétan is hangot adott e legújabb változások kapcsán. Kérdéses ugyanis, hogy ezek megfelelnek-e az uniós jognak, különösen a jogállamiság kritériumainak”.
Fotó: AFP / Georges Gobet
Brüsszel jelenleg is részletesen és hideg fejjel elemzi a legutóbbi alkotmánymódosítás jogszerűségét. Viviane Reding megismételte, amit Barroso elnök március 11-én mondott: „ha szükséges, akkor nem fogunk habozni, hogy a rendelkezésünkre álló eszközöket – ismétlem: minden rendelkezésünkre álló eszközt – bevessük, amennyiben Magyarország nem tesz eleget az uniós jog, illetve az Európa Tanács jogállami normáinak. Hadd mondjam ezt nagyon világosan: egy alkotmány sohasem játékszer. Az alkotmány azért van, hogy jogbiztonságot és stabilitást nyújtson egy állam minden polgára számára. Alapvető szabály, ezért nem lehet megváltoztatni néhány havonta”.
A biztos nagyon reméli, hogy a magyar kormány képes lesz meggyőzően reagálni aggodalmaikra, nem csak sajtónyilatkozatokkal és támadásokkal. “Konkrét intézkedésekre van szükség ahhoz, hogy Európa-szerte helyreállítsa a bizalmat a magyar igazságszolgáltatás függetlensége iránt”. Az uniós biztosnak sok magas rangú európai bíró mondta már, hogy elveszítették ezt a hitet, ami aggasztja, és a magyar kormánynak is aggódnia kellene emiatt, hiszen Magyarországnak szüksége van arra, hogy más tagállamok bízni tudjanak a nemzeti igazságszolgáltatási rendszerében. Ez szükséges ahhoz, hogy továbbra is erős és megbecsült tagja maradjon az európai nemzetek családjának.
Brüsszel egyként vizsgálja politikai kampányok új szabályait is, „hiszen azok érinthetik a közelgő európai parlamenti (EP) választásokat is. Az EP-választások lebonyolítására egyértelmű európai szabályok és elvek vonatkoznak, amelyeket az összes tagállamnak tiszteletben kell tartania”. Ezeken túl általánosan vizsgálják az igazságszolgáltatás függetlenségét Magyarországon. Nem feledkeznek meg a jogállamiság további garanciáiról, például a kisebbségekhez tartozó személyek tiszteletben tartásáról. Olyan alapvető értékek érvényesülését figyelik, amelyekre az EU épül. Abban az esetben, ha azt találják, hogy megsértették ezeket az értékeket, az európai intézményeknek cselekednie kell – fogalmazott az igazságügyi biztos a Népszavában.
A Fidesz ügyvezető alelnökét az EU a Monty Pythonra emlékezteti. Kósa Lajos a Hír Tv Péntek8 című műsorában azt mondta: „tanítani kéne” az EU válságkezelési metódusát. Kósa Lajos szerint az uniós alapértékek közt az első helyek között van a magántulajdonhoz való jog, miközben azt javasolják Ciprusnak, hogy vegyék el a betétesek pénzének felét. Kósa szerint azok, akik az EU javaslatai alapján kezelik a válságot, most utcai tüntetésekkel, gyújtogatásokkal kell, hogy szembenézzenek, miközben Görögországnak úgy enged el Brüsszel egy 100 milliárd eurós adósságtételt, hogy közben Magyarországnak akkor sem adnának 15 milliárdot, amikor csak tárgyalni szeretne róla – írta a beszélgetés alapján a Magyar Nemzet.