A líbiai vezér arra bíztatta támogatóit, védjék meg Líbiát és annak olajipari érdekeltségeit. Kadhafi a tripoli Zöld téren gyülekező több ezer lelkes híve előtt mondott beszédet. Először fordult nyilvánosan támogatóihoz azóta, hogy tizenegy napja népfelkelés robbant ki közel 42 éves uralma ellen.
Kadhafi közölte, hogy szükség esetén minden fegyverraktárat megnyitnak, hogy felfegyverezzék a lakosságot. Híveit felszólította, álljanak készen arra, hogy harcoljanak “Líbiáért, a méltóságért, az olajért”. A líbiai vezető először fordult nyilvánosan támogatóihoz azóta, hogy tizenegy napja népfelkelés robbant ki közel 42 éves uralma ellen, igaz, az elmúlt napokban a tévé képernyőjén keresztül már szólt az észak-afrikai arab ország lakosságához.
A líbiai vezető fia, Szaif al-Iszlam Kadhafi ugyanezen a napon szintén megerősítette, hogy családja semmilyen körülmények között nem hagyja el az országot – tudta meg a BBC.
Szemtanúk beszámolói szerint kormányellenes tüntetőket lőttek Moammer el-Kadhafi fegyveres hívei a pénteki ima után Tripoliban. Az incidens halottainak és sebesültjeinek pontos száma egyelőre nem ismert, de igen sok áldozatot követeltek a fővárosi körzetekben zajló összecsapások– közölte a BBC.
Moammer el-Kadhafi eközben jóléti intézkedésekkel próbálja visszaszerezni a lakosság támogatását, az állami televízió pénteken bejelentette: a megnövekedett élelmiszerárak miatti anyagi nehézségeket könnyítendő, a kormány négyszáz dolláros segélyt ígér minden családnak, illetve kilátásba helyezte a közalkalmazotti bérek 150 százalékos emelését is. A líbiai vezető fia, Szaif al-Iszlam Kadhafi pénteken megerősítette, hogy családja semmilyen körülmények között nem hagyja el az országot, továbbá nem hagyják, hogy Líbia terrorista csoportok kezére kerüljön.
Eközben folyamatosan zajlik a külföldi állampolgárok kimenekítése a zavargásokkal terhelt országból. A Sky News úgy tudja, hogy Nagy-Britannia líbiai hivatalnokoknak fizetett brit állampolgárainak kimentéséért cserében, ám a londoni külügyi hivatal szóvivője határozottan cáfolta, hogy bárkit is megvesztegettek volna.
Az a repülőgép, amely a Líbiában rekedt magyarokat hozná haza, a líbiai hatóságok berepülési engedélyére vár, e nélkül nem indulhat el- közölte az MTI-vel pénteken Pataki Eszter külügyminisztériumi szóvivő. Pintér Sándor belügyminiszter korábban úgy fogalmazot: körülbelül 50-60 magyar állampolgár tartózkodik az észak-afrikai országban, akikért repülőgépet fog küldeni Magyarország.
Mire készül a nemzetközi közösség?
Az Egyesült Államok felfüggesztette tripoli nagykövetségének működését és hamarosan egyoldalú szankciókat vezet be Moammer Kadhafi ezredes kormányával szemben – jelentette be pénteken Washingtonban Jay Carney, a Fehér Ház szóvivője.
Carney nem fejtette ki a “közeljövőben” bevezetendő szankciók mibenlétét, de kijelentette, hogy Amerika megszakítja a meglévő, korlátozott katonai együttműködését Líbiával és támogatja, hogy az észak-afrikai ország ENSZ-tagságát függesszék fel .
Minden eshetőségre készen kíván állni a NATO a líbiai helyzet alakulását illetően – derül ki abból a közleményből, amelyet a szövetség döntéshozó szerve, az Észak-atlanti Tanács pénteki rendkívüli ülése után adtak ki Brüsszelben. A NATO leszögezte, hogy továbbra is szoros figyelemmel követi a helyzetet, és szoros együttműködésben marad más nemzetközi szervezetekkel is. A NATO rendkívüli ülése előtt Párizs azon véleményének adott hangot, miszerint nincsen szükség a katonai szervezet rendkívüli összehívására.
Az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa pénteki genfi ülésén elítélte a líbiai hatóságokat az erőszak alkalmazásáért és nemzetközi vizsgálatot kezdeményezett azoknak az atrocitásoknak a felderítésére. Az ülést az Európai Unió nevében Magyarország kezdeményezte, s 63 társszerző nevében Magyarország mutatta be a határozatot, amelyet a tanács szavazás nélkül, konszenzussal fogadott el.
Megállapodás született az uniós tagállamok között a Líbia ellen hozandó szankciók tartalmáról – közölte pénteken az MTI-vel neve mellőzését kérő EU-forrás. Eszerint a szakértői szintű konzultációkon megegyeztek abban, hogy fegyverszállítási embargót mondanak ki Líbiára, valamint vízumtilalommal és vagyonbefagyasztással sújtják a Kadhafi család tagjait. A szankciók bevezetésének időpontjáról és módjáról azonban egyelőre nem született megállapodás – tette hozzá az említett forrás.
Remekül dolgozik az Európai Unió annak érdekében, hogy kivegye a részét az észak-afrikai válság kezeléséből, és minden esély megvan arra, hogy a jövő hét elején az uniós közreműködésre vonatkozóan átfogó választ adjon – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök pénteken Brüsszelben, miután találkozott Herman Van Rompuyjel, az Európai Tanács állandó elnökével. Az unió soros elnökségét betöltő Magyarország kormányfője sajtótájékoztatóján elmondta, hogy az EU komoly erőket és súlyos pénzeket mozgósít, hogy megfelelően reagáljon: gőzerővel dolgoznak a bel- és igazságügyi területért felelős miniszterek, a segélyezéssel és a humanitárius ügyekkel foglalkozók, valamint az energetikai szekció is. Orbán Viktor hangoztatta azt is, hogy az EU összehangolja tevékenységét a NATO és az ENSZ akcióival és döntéseivel.
AJÁNLOTT LINKEK:
Líbia: továbbra is kritikus a helyzet (Kitekintő.hu)