Nagyvilág

Nem nézi el az oroszoknak az EU a háborús bűnt

Újabb szankciókat helyeztek kilátásba az EU állam- és kormányfői Mariupol ágyúzása miatt.

“Bizonyítékok támasztják alá, hogy Oroszország továbbra is egyre több támogatást nyújt a szeparatistáknak, ami kiemeli Oroszország felelősségét. Felszólítjuk Oroszországot, hogy ítélje el a szakadárok tetteit, és hajtsa végre a minszki megállapodásokat” – áll az állam-, illetve kormányfők nyilatkozatában.

További lépések jöhetnek

A tagállamok vezetői a közleményben aggodalmuknak adnak hangot a romló biztonsági és humanitárius helyzet miatt Kelet-Ukrajnában, továbbá elítélik a Mariupol elleni “válogatás nélküli” – vagyis nem célzottan katonai célpontok ellen irányuló – rakétatámadást.

A tagállamok vezetőit tömörítő Európai Tanács emlékeztetett, hogy decemberben úgy döntöttek, “tartják az eddigi irányt”, és szükség esetén készek “további lépésekre”.

“Tekintettel a romló helyzetre, arra kérjük a Külügyek Tanácsának következő ülését, hogy értékelje a helyzetet, és fontoljanak meg minden megfelelő lépést, beleértve további büntetőintézkedések alkalmazását a minszki megállapodások gyors és átfogó megvalósítása érdekében” – utasították külügyminisztereiket a tagállamok vezetői.

Az uniós külügyminiszterek csütörtökön – már korábban összehívott – rendkívüli tanácskozást tartanak Brüsszelben az ukrajnai fejleményekről.

Sok civil halt meg

Jeffrey Feltman, az ENSZ vezető tisztségviselője szerint a kelet-ukrajnai Mariupol elleni rakétatámadás háborús bűncselekmény volt, mert szándékosan civilek ellen irányult. Az ukrán kormány arról számolt be, hogy az ellenőrzése alatt lévő tengerparti városban mintegy 30 civil halt meg.

Az ENSZ tisztségviselője felszólított az Oroszországi Föderáció vezetését, hogy vesse latba befolyását a lázadóknál az ellenségeskedés azonnali megszüntetése érdekében.

Ezzel szemben Vitalij Csurkin ENSZ-nagykövet azt mondta: Kijev a felelős a harcok kiújulásáért és felszólította a nyugati kormányokat, hogy „ne bátorítsák az ukrán héjákat”.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik