Lavrov az Ukrajna semleges státusának megváltoztatását előirányzó törvénytervezetről szólva úgy fogalmazott, hogy az el nem kötelezettség képviseli legjobban “az ukrán nép, a környező országok és az európai biztonság” érdekeit. A kérdéses törvénytervezetet – amely a semlegesség feladása mellett az ukrán NATO-csatlakozás felújítását tartalmazza – a múlt hónapban nyújtotta be Arszenyij Jacenyuk kormánya.
A miniszterelnök az utóbbi időben gyakran hangoztatta, hogy Ukrajna biztonsága csak a NATO-hoz való csatlakozás által biztosítható az “orosz agresszióval” szemben, bár az atlanti szövetség szeptember eleji csúcsértekezletén elzárkózott az ukrán csatlakozás lehetőségétől. “Számunkra (a semlegesség) alapvető kérdés. (Jacenyuk) nem saját állama érdekeit képviseli, hanem azokét, akik viszályt akarnak szítani az ukrán és az orosz nép között, és éket akarnak verni Oroszország és Európa közé. Ez elsősorban Washington, az Egyesült Államok nem is titkolja ezt” – mondta az orosz diplomácia vezetője egy tévéinterjúban.
Elemzők már hosszú ideje hangoztatják, hogy az ukrán válsággal kapcsolatos orosz magatartást elsősorban az motiválja, hogy Moszkva nem hajlandó a NATO “befolyási övezetébe” engedni Ukrajnát. Lavrov az interjúban visszautasította azokat a feltételezéseket, hogy Moszkva ütközőzónát vagy orosz befolyás alatt álló szakadár államot akar létrehozni Kelet-Ukrajnában. “Ez butaság, ami (…) csak a közvéleményt becsapni akaró lázas agy szellemi terméke lehet” – mondta. Kijev és a NATO szerint Moszkva nemcsak pénzeli és felfegyverzi a kelet-ukrajnai oroszbarát szakadárokat, hanem az orosz reguláris erők is részt vesznek a kelet-ukrajnai harcokban.