Nagyvilág

Clinton és Sikorski aláírta a rakétavédelmi megállapodás módosítását

Hillary Clinton amerikai és Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter szombaton aláírta a Bush-kormány idején kötött rakétapajzs-megállapodás kiegészítő jegyzőkönyvét.

Látogatása kezdetén Clinton virágot helyezett el a krakkói királyi vár, a Wawel mellett álló keresztnél, így tisztelegve a repülőszerencsétlenség áldozatául esett Lech Kaczynski volt lengyel elnök, valamint felesége és a további 94 áldozat emléke előtt. A küldöttség a katyni (katinyi) mészárlás 70. évfordulóján rendezett ünnepségre utazott, amikor gépük leszállás közben Szmolenszk mellett lezuhant. A szovjetunióbeli Katinyban és másutt 22 ezer lengyel tisztet és tartalékost végeztek ki 1940 tavaszán.

Barack Obama amerikai elnök szeptemberben jelentette be, hogy lemond az eredeti európai rakétapajzsról, melyet Oroszország biztonsága ellen irányuló fenyegetésként értékelt, és helyette egy rugalmasabb, tengeri és szárazföldi telepítésű rendszer létrehozását irányozta elő.

Az új koncepció értelmében az Egyesült Államok 2015 és 2018 között SM-3-as légvédelmi rakétákat fog telepíteni Lengyelországba. Egy másik megállapodás szerint Washington egy Patriot-rakétaütegét vezényli Lengyelországba a németországi állomáshelyről 100 főnyi személyzettel, lengyel katonák kiképzésére, negyedévenként egy hónapra.

“Az Egyesült Államok mélyen elkötelezett Lengyelország biztonsága és szuverenitása iránt” – jelentette ki Clinton az aláírást követően Sikorskival közösen rendezett sajtóértekezleten. “A ballisztikus rakétavédelmi szerződés módosítását aláírva ma megerősítjük ezt az elkötelezettségünket” – tette hozzá.

“Ez (a rakétavédelmi rendszer) védeni fogja a lengyel népet, egész Európát, szövetségeseinket és másokat a különféle fenyegetésektől” – hangsúlyozta Clinton.

Bár egyes jelentések szerint Lengyelország annak idején nem örült Obama bejelentésének, Sikorski a sajtóértekezleten azt mondta, hogy országa jobban kedveli az új változatot. “Az előző rendszer csak az interkontinentális ballisztikus rakéták ellen védett volna, de azok a rakéták, amelyek végül is telepítésre kerülnek Lengyelországban, az egész észak-atlanti szövetséget megvédik a különböző távolságokból és irányokból érkező támadásoktól” – magyarázta.

Mindkét külügyminiszter igyekezett eloszlatni a rakétavédelmi rendszer miatti orosz aggodalmakat. Clinton kijelentette, hogy a rendszer “védelmi jellegű, és nem jelent fenyegetést Oroszország számára”. “Együtt akarunk működni az orosz partnerekkel a rakétavédelemben, mert ez áll az érdekünkben” – mondta. Sikorski a rendszer átláthatóságát hangsúlyozta, és közölte, hogy Oroszország megnyugtatására lehetővé fogják tenni Moszkva számára az ellenőrzéseket.

Clinton Krakkóban részt vesz és beszédet mond a “Demokráciák közössége” nevű háromnapos fórumon, amely a demokratikus alapértékeket és a polgári szabadságjogokat hivatott népszerűsíteni a világban. Az amerikai külügyminiszter maga is ezeket az értékeket hangsúlyozza majd azokban a volt szovjetköztársaságokban – Azerbajdzsánban, Örményországban és Grúziában -, ahová mostani körútja keretében még ellátogat.

A Demokráciák közössége elnevezésű kezdeményezést éppen 10 éve indították útjára Varsóban, az évfordulón az első évtized eredményeit összegzik és a jövőbeni feladatokat vitatják meg.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik