Az ENSZ, civilszervezetek és kormányok által fenntartott, az Elektronikus Szemét Problémájának Megoldásáért nevű szervezet, azaz a StEP, először készített országokra lebontott térképet a világon felhalmozott elektronikus hulladékról.
forrás:ecycle.co.za
A jelentéssel, – amely felsorolja, hogy hol állnak a legnagyobb hegyekben a használt hűtő- és mosógépek, televíziók, számítógépek és egyéb eszközök -, azt szeretnék elérni, hogy az egyes országok tegyenek lépéseket az esetenként mérgező anyagokat tartalmazó elektronikus szemét feldolgozására és újrahasznosítására.
A térkép jól jelzi, hogy a feltörekvő országok fejlődése nemcsak gazdasági, de környezetvédelmi értelemben is átrajzolja a világot.
“Az e-hulladék problémájára globális szinten kell odafigyelni” – hangoztatta Rüdiger Kühr, a StEP főtitkára. A szervezet tanulmánya szerint a tavaly évi 49 millió tonnát kitevő elektronikus hulladék mennyisége 4 éven belül 65 és félmillióra ugrik, ami 33 százalékos növekedést jelent. 2017-re a világszerte kidobott régi mosógépek, hűtők, számítógépek, elemmel vagy hálózati feszültséggel működő eszközök tömege, egyenlő lesz majd tizenegy gízai piramis vagy kétszáz Empire State Building tömegével – jegyzi meg a Reuters. |
A gazdag országok szemetének egy része a fejlődő világba kerül, ahol azt veszélyes körülmények között, fillérekért dolgozó emberek szortírozzák szét.
A feltörekvő világ – így Oroszország, és más volt szovjet tagállamok – már több elektronikus hulladékot termel, mint a fejlett államok – Amerika, az EU, Japán és Ausztrália – együttvéve.
2012-ben a fejlett világ 23 és félmillió tonnát produkált, míg mások 25 és fél tonnát. 2017-re a fejlődő világ lesz felelős az elektromos hulladék nagyobb részéért. A StEP szerint az a gond, hogy az érintettek – bár tudnak a negatív környezeti hatásokról – mégsem ismerik fel, milyen méretű problémával áll szemben az emberiség. Az újrahasznosításba a fogyasztókat is be kell vonni – hangoztatta Rüdiger Kühr. A tevékenység hasznot is hajthat: egy tanulmány szerint egymillió mobiltelefonból 24 kilogramm aranyat, 250 kilogramm ezüstöt, 9 kilogramm palládiumot és 9 tonna rezet lehet kinyerni. |
A StEP szerint egy átlagpolgár a világon évi 7 kilogramm elektronikus szemetet termel – a legtöbbet az amerikaiak, közel évi 30 kilogrammot.
Szvetnik Endre, London
inforadio.hu
Tetszett a cikk? Olvassa el ezeket is: