A tartós hõség miatt szerdára az ország 14 megyéjére és a fõváros területére piros, a többi megyére narancssárga figyelmeztetést adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat.
A honlapjukon található elõrejelzés szerint Gyõr-Moson-Sopron, Komárom-Esztergom, Vas, Veszprém, Fejér, Zala, Somogy, Tolna, Baranya, Bács-Kiskun, Csongrád, Békés, Jász-Nagykun-Szolnok és Pest megyében, valamint Budapesten a napi középhõmérséklet három egymást követõ napon meghaladja a 27 Celsius-fokot, így ezeken a területeken szerdán a legmagasabb szintû figyelmeztetés lesz érvényben.
Fehér Tamás, a meteorológiai szolgálat veszélyjelzõ munkatársa elmondta: az északkeleti megyékben szerdán 25 fok körüli napi középhõmérséklet várható, így Nógrád, Heves, Borsod-Abaúj-Zemplén, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Hajdú-Bihar megyében még másodfokú figyelmeztetés lesz.
(met.hu)
Kedden a maximumok 31 és 36 fok között alakulnak. A legmelegebb valószínûleg a déli területeken és a Balatonnál lesz, míg a “leghûvösebb” az Északi-középhegységben várható. Szerdán hajnalban 16-22 fok várható, délutánra 33-38 fokig emelkedhet a hõmérséklet. Mint a meteorológus elmondta, a hõség csütörtökön és pénteken fog tetõzni. A hõmérséklet maximuma mindkét nap elérheti a 38 fokot.
Szombaton némileg mérséklõdik a kánikula, de még ekkor is 30-35, vasárnap pedig 28-33 fokra lehet számítani. Szombatig, vasárnapig nem valószínû csapadék. Vasárnap az Északi-középhegységben lehet néhol egy-egy zárpor, de hétfõn is csak helyenként kell esõre számítani.
Mit tegyünk?
A szakemberek ilyenkor azt tanácsolják: aki teheti, viseljen világos ruhát, kalapot és ne fogyasszon alkoholt, valamint cukros, szénsavas italokat. Az elõbbiek vizet vonnak el, az utóbbiak pedig – puffadást okozva – a légzést nehezíthetik. A vízfogyasztásra hangsúlyozottan felhívják a figyelmet, ilyenkor különösen fontos a folyadékpótlás. Hõségben egy átlagos testsúlyú embernek naponta minimum 2,5-4 liter folyadékra van szüksége.
Az autók ilyenkor – napon hagyva – percek alatt 50-60 fokra melegedhetnek fel, így gyereket, kutyát semmi esetre se hagyjunk benne. Vegyük ki leparkolás után a hajtógázzal mûködõ flakonokat és a gázöngyújtót, mert tüzet okozhatnak. Ha felhevült az autó motorja, nem tanácsos száraz aljnövényzetre parkolni, mert az autó akár lángra is kaphat.
Az elõrejelzések szerint jövõ kedd, szerda környékén érkezhet meg a több csapadékot hozó hidegfront, de ez még bizonytalan – mondta Fehér Tamás. Paller Judit országos tiszti fõorvos kedden 0 órától éjfélig másodfokú, szerdán 0 órától péntek éjfélig harmadfokú hõségriasztást rendelt el.
Páldy Anna, az Országos Környezetegészségügyi Intézet fõigazgató-helyettese emlékeztetett, hogy az idén egy nagy hõséghullám volt eddig júliusban, és azokban a napokban 25-30 százalékkal nagyobb volt a halálozási arány.
Munkahelyi razziák
Ellenõrzést indított a péntek éjfélig tartó hõségriasztás idejére az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Fõfelügyelõség. Az országos akció során a fõvárosi és megyei kormányhivatalok munkavédelmi felügyelõi ellenõrzik, hogy a munkáltatók biztosították-e a hõség esetén szükséges munkavégzési feltételeket. Emellett a hõséggel kapcsolatos intézkedések elmulasztásáról szóló panaszokat és bejelentéseket soron kívül vizsgálják ki.
“Különösen fontos munkáltatói és munkavállalói érdek, hogy a hõségriasztás idején kötelezõ és elvárható intézkedések (például ivóvíz, pihenõidõ, pihenõhely biztosítása, árnyékolásra, ruházatra, szellõztetésre vonatkozó ajánlások figyelembevétele, stb.) ne maradjanak el” – írta a fõfelügyelõség.