Belföld

Magyar komédia a Sziget bejáratánál

A Sziget-fesztivál területére bejelentett tüntetésének kívánt érvényt szerezni a HVIM szimpatizánsa, akivel előbb csendkirályt játszottak, majd kidobták. A hollandok nem értették.

Kedden reggel egy kétfős csoport próbált bejutni a hétfőn kezdődött Sziget-fesztivál területére. Egyikük állítása szerint alkotmányos joga bejutni a Hajógyári-szigeten elterülő nagyrétre, mert a területre januárban tüntetést jelentett be a magas benzinárak miatt, melyet a rendőrség tudomásul vett.

Igaz, a tüntetés szervezője azóta beadott egy időpontmódosítást, mert az mégse járja, hogy úgy kelljen ott posztolni az üres réten, hogy legfeljebb a fesztivál infrastruktúráját építő munkások kerülgessék értetlenkedve, 0 sajtóvisszhanggal. Ezt a rendőrség viszont már nem fogadta el, arra hivatkozva, hogy azóta egyértelműen magánterületté avanzsált a Hajógyári-sziget, a Fővárosi Közgyűlés és a Sziget szervezőinek megállapodása nyomán. A tüntetést bejelentő Gyimesi Zoltán azonban úgy érezte, packáznak vele, ezért az interneten közölte, mindenképpen kimegy a Szigetre tüntetni, hiszen a benzinárak és a többi…

Jogi alaptan szeminárium

A bevallottan HVIM (Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom) szimpatizáns Gyimesi felkészült. Gondosan megvárta, amíg minden forgatócsoport, fotós, újságíró a helyszínre ér és csak ezután indult meg a bejárat felé. Kezdetét vette a Sziget-szafari.

Fotó: Neményi Márton / fn.hu (galéria!)

Fotó: Neményi Márton / fn.hu (galéria!)

Az első kordonon, ahol a fesztiválozókra felteszik a karszalagot, a benzinárak esküdt ellensége még átjutott. Ezzel valószínűleg ő lett idén az egyetlen ember, aki biztonsági emberek szeme láttára ment be a fesztivál területére karszalag nélkül. Legalábbis egyelőre.

A második akadály már tartósabbnak bizonyult. A csomagok átvizsgálása céljából felhúzott checkpointnál először az őrző-védő szolgálat emberei állták útját a potyázó tüntetőnek és közölték, vagy karszalag vagy „viszon’látás”. A tüntető alkotmányos jogaira hivatkozott, a biztonsági őrök magánterületeztek, végül közös megegyezéssel rendőrt hívtak. A tüntető telefonon, a biztonsági őr pedig a 3 méterre álló járőrhöz lépve.

A rendőrség vagy rossz napra írta be a tüntetést, vagy nem hitte el, hogy bárki el is jön rá, vagy egyszerűen a nem megfelelő ember került a nem megfelelő szituációba. Az intézkedő rendőr ugyanis hebegve-habogva magyarázott intézkedésről és igazoltatásról, meg hogy őt megkérték, hogy hát legyen szíves. A tüntető közeg konkrét jogi előadást tartott a bizonytalan rendőrbiztosnak az igazoltatás menetéről, tisztelgéstől a bemutatkozáson át az ilyenkor szokásos etikettig.

A repülő cirkusz

A rendőrök ezután egy gyors brainstormingon döntöttek úgy, hogy a beengedéssel kapcsolatos döntés a biztonsági szolgálat privilégiuma. Az őrző-védők természetesen nemleges választ adtak és innen már a magyar ugar Monthy Pytonja kerekedett újra felül a szomorú rögvalóságon. A tüntető és a biztonsági szolgálat hegyomlás tagja párhuzamosan játszott csendkirályt és farkasszemet, a sajtómunkások pedig egyéb szórakoztató elem híján bekapcsolódtak. Néha egy-egy papucsos holland értetlenkedő tekintete is megakadt a résztvevőkön, de a legtöbb fesztiválozó egészen egyszerűen nem értette a némaságnak és a szórakozott bambulásnak ezt a fura kombinációját a Sziget bejáratának kellős közepén.

„Ki ez az ürge a kamerásokkal?” „Nemtom, asszem valami polgármester” szólt az egyetlen releváns hozzászólás a Szigetre tartó magyar kisebbség (a fesztiválon már évek óta nagyobb a külföldi résztvevők aránya, főleg a jegyárak miatt) szájából. Végül úgy látszik a HVIM-szimpatizáns pislogott hamarabb, mert a biztonsági szolgálat tagjai falat alkotva elkezdték kiterelni. A félórás műsorvákuum után a kábulatból ébredt stábok lihegve loholtak a tényállás után. A biztonsági őrök nem vitték a földre az ellenálló tüntetőt, de azért határozottan megragadták két oldalról, ki ne csússzon a kezük közül, mint egyszeri Toroczkai László a rendőri intézkedés alól.

A Sziget és a civil világ határán elengedték, elköszöntek, a kiebrudalt tüntető pedig rögtönzött sajtótájékoztatót tartott az újságíróknak. Közölte, hogy a biztonsági személyzet tagjai, akik őt akadályozták a személyes szabadságában, 3 év börtönre számíthatnak. Kilátásba helyezte, hogy visszatér minden nap méghozzá nem egyedül, sőt akár 5 ezer benzinár protestáns is tüntethet a következő napokban a fesztivál bejáratánál. Arról, hogy kik és milyen szervezetektől érkeznének a taxisblokád remake-jére, a tüntetés egyetlen résztvevője nem nyilatkozott.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik